صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۱۸ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ایالات متحده خواستار توقف خشونت‌ها و برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق شد

ایالات متحده خواستار توقف خشونت‌ها  و برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق شد

براساس آخرین آمارهای کمیسیون حقوق بشر عراق در اعتراضات این کشور تا کنون دست کم ۳۱۹ معترض از سوی نیروهای امنیتی کشته شده اند.
براساس آخرین آمارهای کمیسیون حقوق بشر عراق در اعتراضات این کشور تا کنون دست کم ۳۱۹ معترض از سوی نیروهای امنیتی کشته شده اند.کاخ سفید با صدور بیانیهای با اشاره به اقدامات ایران برای مانع شدن جهت «ابراز مسالمت آمیز عقیده و مواضع سیاسی مردم عراق»، خواستار توقف خشونتها علیه معترضین و برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور شد. سخنگوی کاخ سفید در بیانیهای که یکشنبه شب ۱۹ عقرب منتشر کرده است اعلام کرد که ایالات متحده نسبت به حملات مداوم علیه معترضین، فعالان مدنی و رسانه ها همچنین محدودیت دسترسی به اینترنت در عراق به شکل جدی نگران است.
او افزود «در حالیکه حکومت ایران منابع خود و نیز گروههای مسلح و سیاسی متحد خود را بهکار گرفته تا مانع ابراز مسالمتآمیز عقیده و مواضع سیاسی مردم عراق شود، عراقیها بیتفاوت نخواهند ماند.»در این بیانیه آمده است که ایالات متحده از دولت عراق می خواهد تا «از خشونتها علیه معترضین دست بکشد، به وعده رئیسجمهوری [برهم] صالح برای اصلاحات قانون انتخابات عمل کند، و انتخابات زودهنگام برگزار کند.»
همچنین بنابر گزارش آسوشیتدپرس، هیات کمکرسانی سازمان ملل به عراق، روز یکشنبه «نقشه راهبردی» برای انجام اصلاحات سیاسی در عراق و برگزاری انتخابت ارائه داد.
این در حالی است که سازمان عفو بینالملل اعلام کرده که سرکوب معترضین در عراق «حمام خون» به راه انداخته است.
براساس آخرین آمارهای کمیسیون حقوق بشر عراق که روز یکشنبه ۱۹ عقرب منتشر شد، در اعتراضات این کشور تا کنون دست کم ۳۱۹ معترض از سوی نیروهای امنیتی کشته شده اند.آسوشیتدپرس نوشت که تا پایان روز ۶ معترض کشته و بیش از ۱۰۰ نفر نیز زخمی شدند.معترضین، به خصوص در پایتخت این کشور، که در ابتدا خواستار مبارزه با فساد، بیکاری و مشکلات اقتصادی بودند، بعد از سرکوب اعتراضات در برخی شهرها مطالباتشان را به کنارهگیری دولت عراق از قدرت افزایش دادند.آنها میگویند جمهوری اسلامی سعی دارد مشابه تجربه تضعیف ارتش خود و تقویت سپاه را در عراق با تضعیف ارتش رسمی آن کشور و تقویت حشد الشعبی، یا بسیج مردمی عراق، انجام دهد. معترضین عراقی همچنین با محکوم کردن دخالت خارجی، به برخی اماکن دیپلماتیک ایران نیز حمله کرده اند.
همچنین شبکه فاکس نیوز گزارش داده بود که فعالان عراقی می گویند ایران کاری کرده که در کشور خودشان با آنها مانند «بیگانگان» رفتار میشود.