صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۱ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اردوغان: به ترامپ می‌گویم به تعهداتش در سوریه عمل نکرده است

اردوغان: به ترامپ می‌گویم به تعهداتش در سوریه عمل نکرده است

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه میگوید در سفر به آمریکا به دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور خواهد گفت که به تعهداتش در زمینه خروج کامل نیروهای کرد از مناطق مرزی سوریه با ترکیه عمل نکرده است. آقای اردوغان پیش از سفر به آمریکا به خبرنگاران گفت که با سند و مدرک به رئیس جمهور آمریکا ثابت میکند که توافق دو کشور بعد از توقف عملیات نظامی ترکیه، به طور کامل (از سوی آمریکا) اجرا نشده است.
ترکیه یک ماه پیش عملیاتی را در مناطق مرزی سوریه، در عمق خاک این کشور و با هدف بیرون راندن نیروهای کرد آغاز کرد.کمتر از یک هفته بعد آتشبسی برقرار شد با توافقی میان ترکیه و آمریکا که بر اساس آن قرار شد نیروهای کرد مورد حمایت آمریکا تا موعدی مشخص از آن مناطق خارج شوند.
پیش از عملیات ترکیه آقای ترامپ با صدور دستور خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه خشم کردهایی را که مورد حمایت واشنگتن بودند، برانگیخته بود.
آقای اردوغان میگوید با وجود توافق قبلی با آمریکا "گروههای تروریستی" هنوز از شهرهای مهمی مانند منبج، تل ابیض، قامشلی و تل رفعت خارج نشدهاند.
رئیس جمهور ترکیه گفت "نه روسیه و نه آمریکا هیچکدام نتوانتستند گروههای تروریستی را در روز و ساعت توافق شده بیرون کنند."
آنکارا چند روز بعد از آمریکا، با روسیه هم به توافق رسید که بخش دیگری از نیروهای کرد را از مناطق مجاور خارج کند.
سفر در دورهای پرتنش
سفر دو روزه رئیس جمهور ترکیه به آمریکا در دورهای پرتنش و پرحادثه در روابط دو کشور صورت میگیرد.
علاوه بر اختلافات بر سر سوریه طرح موضوع حساس کشتار ارامنه در مجلس نمایندگان آمریکا و شناسایی آن به عنوان "نسلکشی" هم تنش میان دو کشور را افزایش داد.
نامه خبرساز و خارج از انتظار آقای ترامپ به آقای اردوغان بعد از آغاز عملیات ترکیه هم از جمله تحولاتی بود که خشم ترکیه را برانگیخت.
رئیس جمهور آمریکا در بخشی ازا ین نامه به رئیس جمهور ترکیه نوشته بود: "سخت نگیر. حماقت نکن!" خبرگزاری دولتی ترکیه گفته است که آقای اردوغان قرار است این "نامه توهینآمیز" را "به نویسنده آن در کاخ سفید مسترد کند." پیشتر در خبرها آمده بود که رئیس جمهور ترکیه محتوای نامه را رد کرده و "آن را به سطل اشغال انداخته است."
استرداد گولن، همچنان "موضوعی محوری"
آقای اردوغان گفته است که در سفرش به آمریکا بار دیگر تقاضای استرداد فتحالله گولن، سیاستمدار مخالف و چهره مذهبی ترکیه را که ساکن آمریکا است مطرح خواهد کرد.
او این مسئله را یکی از محورهای اصلی مذاکراتش در واشنگتن عنوان کرده است. ترکیه آقای گولن و شبکه وابسته به او را مسئول کودتای نافرجام در این کشور در تابستان ۲۰۱۶ میداند.
ازآن زمان دهها هزار نفر در ترکیه به ظن ارتباط با تشکیلات آقای گولن بازداشت، زندانی یا از کار برکنار شدهاند. آقای گولن از سالها پیش در تبعیدی خودخواسته در ایالات پنسیلوانیای آمریکا ساکن شده و دست داشتن در کودتای سه سال پیش را انکار میکند.