صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۳ دلو ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رئیس جمهوری موقت بولیوی خواستار پیگرد مورالس شد

رئیس جمهوری موقت بولیوی خواستار پیگرد مورالس شد

جینین آنییز، رئیس جمهوری موقت بولیوی، خواستار پیگرد اوو مورالس، رئیس جمهوری مستعفی این کشور شده است.
خانم آنییز، که دو روز پیش به عنوان رئیس جمهوری موقت سوگند یاد کرد و تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این سمت را برعهده خواهد داشت، گفته است که مذاکرات با حزب "حرکت برای سوسیالیسم" به منظور حل بحران سیاسی و پایان دادن به ناآرامیهای کنونی آغاز شده است.
این ناآرامیها پس از آن آغاز شد که اوو مورالس، رئیس جمهوری سابق که در نتیجه تظاهرات مخالفان از این سمت کنارهگیری کرده و به مکزیک پناهنده شده بود، گفت که استعفای او تحت فشار ارتش و پولیس صورت گرفته و جنبه کودتا داشته و با انتشار مطالب و برگزاری نشستهای خبری، خواستار حمایت مردم شد.
طرفداران آقای مورالس با برگزاری تظاهراتی در حمایت از او، با ماموران پولیس درگیر شدهاند.
خانم آنییز در مصاحبه با بیبیسی گفته است که اوو مورالس به خاطر دستکاری در انتخابات، "فرار بزدلانه از کشور" و اینکه برخلاف قوانین پناهندگی، به اظهار نظر سیاسی ادامه داده، مرتکب قانونشکنی شده و باید تحت پیگرد قرار گیرد. وی گفته است آقای مورالس اجازه ندارد برای سومین بار نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود و حزب حرکت برای سوسیالیسم باید فرد دیگری را به عنوان نامزد این حزب معرفی کند.
در خبری دیگر در مورد بولیوی، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، نسبت به بروز هرج و مرج در این کشور ابراز نگرانی کرده است. پس از کنارهگیری اوو مورالس، روسیه از جمله کشورهایی بود که کنارهگیری او را کودتا و نتیجه دخالت خارجی توصیف کرد.
آقای پوتین گفته است که "ما امیدواریم هرکس که در بولیوی روی کار میآید به ادامه و توسعه روابط با روسیه علاقمند باشد" اما افزوده است که "در حال حاضر، عملا هیچ دولتی در بولیوی زمام امور را در دست ندارد که این، شرایط لیبی را به ذهن متبادر میکند."
رئیس جمهوری روسیه تظاهرات منجر به استعفای آقای مورالس را مشکوک و "دخالت مستقیم خارجی" را مسئول آن توصیف کرده هر چند در مورد منشاء آن توضیحی نداد.