صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۳ دلو ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اعتراضات به گرانی پترول در ایران به خشونت کشیده شد

اعتراضات به گرانی پترول در ایران به خشونت کشیده شد

در ادامه اعتراضات مردمی به افزایش نرخ پترول، گزارشها حاکی از به خشونت کشیده شدن این موج اعتراضها در شهرهای مختلف ایران است.
بر اساس ویدئوهای ارسالی به صدای آمریکا، اعتراضات مردم به گرانی پترول در شهرهای تهران، اصفهان، شیراز، تبریز، بوشهر، ارومیه، کرج، کرمانشاه، سرپل ذهاب، سقز،مریوان، رشت،گرمسار،کردستان، لرستان و برخی دیگر از شهرهای ایران ادامه دارد.
در تهران معترضان برخی اتوبان های پایتخت از جمله اتوبان همت و اتوبان تهران کرج و بلوار بابایی و تهرانپارس را مسدود کردند. همچنین معترضان در زیر پل ستارخان این شهر شعار «پول نفت گم شده خرج فلسطین شده»، «مرگ بر گرانی» و «مرگ بر دیکتاتور»، «نترسید نترسید ما همه با هم هستیم» سر دادند.
ویدئوهای منتشر شده همچنین نشان از درگیری معترضان و ماموران در شهر تبریز دارد. شهر بهبهان نیز با اعتراضات مردمی روبرو بود و معترضان اقدام به آتش زدن یکی از شعبه های بانک این شهر کردند.
همچنین گزارشها حاکی است که ماموران امنیتی برای پراکنده کردن معترضان در شهرهای مختلف از جمله تبریز با خشونت عمل کرده و از باتوم استفاده کردهاند.
سیرجان نیز از دیگر شهرهایی بود که معترضان شامگاه جمعه ۲۴ عقرب دست به تجمع زدند. بنابر تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی این اعتراضات با خشونت همراه بوده و گفته می شود که یکی از معترضان در تیراندازی ماموران جان خود را از دست داده است. صدای آمریکا به طور مستقل نمی تواند صحت این خبر را تایید کند.
تهران هم شامگاه روز جمعه با اعتراضات مردمی به گرانی پترول همراه بود. یکی از ویدئوهای منتشر شده نشان می دهد که معترضان در شهرک قدس تهران یکی از خودروهای یگان ویژه را واژگون کرده اند.
این افزایش قیمت و سهمیهبندی بدون اعلام قبلی انجام شد. به نظر میرسد دولت روحانی و سایر قوا با این تصمیم موافق بودهاند. به گفته شرکت ملی پخش فراوردههای نفتی ایران افزایش قیمت پترول براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا بوده است.
در اعلام جدید، قیمت پترول سهمیهای نسبت به قبل ۵۰ درصد گران شده و و پترول آزاد هم سه برابر شد.
درآمد نفتی جمهوری اسلامی براثر تحریمهای ایالات متحده کاهش شدیدی در یکسال اخیر داشته است.
آمریکا میگوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروههای تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه میکند. پرزیدنت ترامپ پیشنهاد مذاکره مستقیم به مقامات ایران را داده اما آیت الله خامنهای با هرگونه مذاکره مخالفت کرده است.