صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۱۸ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

درگیری طرفداران مورالس با پولیس ۸ کشته بر جای گذاشت

درگیری طرفداران مورالس با پولیس ۸ کشته بر جای گذاشت

در پی درگیری میان نیروهای امنیتی و هواداران اوو مورالیس رئیس جمهور سابق آمار کشته ها در بولیوی در حال افزایش است.
آقای مورالس روز یکشنبه گذشته پس از اعتراضات گسترده به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری این کشور از مقامش کناره گیری کرد و به مکزیک پناهنده شد.
نیروهای امنیتی روز جمعه در شهر ساکابا به سوی معترضان آتش گشودند. مرگ پنج نفر در روز جمعه و سه نفر دیگر روز شنبه تایید شد. گفته می شود بیشتر قربانیان به ضرب گلوله کشته شده اند.
بازرس کل بولیوی می گوید از زمان شروع اعتراضات به نتیجه انتخابات این کشور در روز ۲۰ اکتبر تاکنون ۱۹ نفر جان باخته اند. میشل باشله کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل روز شنبه هشدار داد که خشونت ها می تواند "از کنترل خارج شود." او گفت سرکوب معترضان احتمالا هرگونه شانس دیالوگی ملی را می بندد. آقای مورالس روز ۱۰ نوامبر در خلال اعتراضات گسترده به پیروزی اش در انتخابات کناره گیری کرد و یک روز بعد به مکزیک پناهنده شد. او روز جمعه به بیبیسی گفت که اتهامات مشخصی علیه او در ارتباط با انتخابات مورد مناقشه ماه اکتبر این کشور وجود ندارد.
رئیس جمهور سابق بولیوی این سخنان را در واکنش به صحبتهای جینین آنییز، رئیس دولت موقت بیان کرد. خانم آنییز از احتمال محاکمه آقای مورالس در صورت برگشت به بولیوی خبر داده بود.
اوو مورالس پیشتر نسبت به بازگشت به کشور به منظور احیای صلح ابراز علاقه کرده بود. خانم آنییز سه شنبه (۱۳ نوامبر) به عنوان رئیس دولت موقت بولیوی معرفی شد.
خانم آنییز که ریاستش بر دولت موقت از سوی آمریکا به رسمیت شناخته شده می گوید در اولین فرصت ممکن انتخابات برگزار خواهد کرد. او از زمان در دست گرفتن زمام امور، روابط با ونزوئلا را قطع کرده و قصد دارد بیش از ۷۰۰ پزشک کوبایی را به کشورشان بفرستد.
این اقدامات جینین آنییز نشان دهنده فاصله گرفتن دولت موقت از متحدان چپگرای آقای مورالس است.
آقای مورالس که در سال ۲۰۰۶ به قدرت رسیده بود به خاطر موفقیت در مبارزه با فقر مورد ستایش بود.
با این حال بعد از آنکه او با تغییر قانون اساسی برای چهارمین بار نامزد و پیروز انتخابات اعلام شد کشورش دستخوش ناآرامی بوده است.