صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۹ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هفت اسلامگرای تندرو بنگلادشی به اعدام محکوم شدند

هفت اسلامگرای تندرو بنگلادشی به اعدام محکوم شدند

دادگاهی در بنگلادش هفت اسلامگرا را به خاطر حمله به یک کافه و قتل بیست و دو نفر به اعدام محکوم کرده است.
این هفت نفر در ارتباط با حمله به یک کافه و قتل بیست و دو نفر در سال ۲۰۱۶ محاکمه شدند. این کافه بیشتر مورد استفاده شهروندان کشورهای غربی بود و هجده تن از قربانیان آن خارجی بودند.
قاضی دادگاه هنگام صدور رای در روز چهارشنبه، ۶ قوس (۲۷ نوامبر) گفت که مهاجمان در صدد تبلیغ قدرت و نفوذ جهانی گروه دولت اسلامی - داعش - و تلاش برای برپایی حکومت دینی در بنگلادش بودند پیشتر، هیئت منصفه دادگاه این افراد را در ارتباط با اتهام وارده مجرم شناخته بود.
قاضی مجیب الرحمان گفت که متهمان در نظر داشتند تا با مختل کردن امنیت عمومی و ایجاد هرج و مرج، زمینه را برای تشکیل یک حکومت اسلامی در بنگلادش فراهم آورند. مجازات اعدام همچنان در قوانین کیفری بنگلادش باقی است اما اعدام در ملاء عام صورت نمیگیرد و این محکومان در زندان به دار آویخته خواهند شد. این پرونده متهم دیگری هم داشت اما دادگاه او را از اتهامات وارده تبرئه کرد. هنگام صدور رای، تعداد زیادی تماشاچی در دادگاه حضور داشت. با اعلام حکم دادگاه، هفت محکوم پرونده با مشتهای گره کرده شعار "الله اکبر" سر دادند. متهمان این پرونده به اتهام برنامهریزی و تدارک حمله به کافه هالی آرتیزان در داکا، پایتخت، و عضویت در یک سازمان تروریستی محاکمه شده بودند.
شب ١ جولای  سال ٢٠١٦، پنج فرد مسلح به این کافه حمله کردند و شماری از مشتریان را به مدت دوازده ساعت به گروگان گرفتند و سرانجام بیست و دو نفر را کشتند.
از جمله کشته شدگان ٩ نفر ایتالیایی، ٧ نفر جاپانی، یک نفر آمریکایی و یک نفر هندی بودند. اشغال این کافه سرانجام با حمله کماندوهای ارتش پایان یافت که در جریان آن، هر پنج فرد مهاجم از پای درآمدند. مهاجمان و محکومان این پرونده از اعضای سازمان جماعت المجاهدین بنگلادش بودند که هدف آنان استقرار حکومت اسلامی و اجرای قوانین شرع در این کشور بوده است. این سازمان از گروه دولت اسلامی - داعش - حمایت می کرد و به گفته مقامات امنیتی بنگلادش، با آن ارتباط داشت.