صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۹ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هانگ‌کانگ برای یک دور دیگر اعتراضات در آخر هفته آماده می‌شود

هانگ‌کانگ برای یک دور دیگر اعتراضات در آخر هفته آماده می‌شود

هانگکانگ برای دور تازه ای از اعتراضات در آخر هفته آماده می شود. پولیس روز جمعه اعلام کرد از دانشگاه پلی تکنیک، محل بعضی از شدیدترین برخوردها بین معترضان و نیروهای امنیتی طی نزدیک به شش ماه تظاهرات، بیرون خواهد رفت.
این تظاهرات که خبر آن از سوی معترضان در رسانه های اجتماعی اعلام شده است، از جمعه آغاز شده و تا هفته آینده ادامه خواهد داشت. آزمون بزرگ این جنبش اعتراضی روز ۸ دسمبر، هنگام راهپیمایی به دعوت «جبهه مدنی حقوق بشر»، خواهد بود. این گروه در ماه ژوئن تظاهراتی میلیونی را برنامه ریزی کرده بود.
این قطب مالی آسیا، در پی انتخابات محلی که به پیروزی چشمگیر نامزدهای دموکراسی خواه انجامید، هفته ای آرام را پشت سر گذاشته است.
تظاهرات ضد دولتی از ماه جون این مستعمره سابق بریتانیا را دگرگون کرده است ودر مقاطعی موجب تعطیلی کسب و کارها، دولت، مدارس و حتی فرودگاه بین المللی شد.
صدها افسر پولیس پنج شنبه برای گردآوری شواهد و برچیدن مواد خطرناک وارد محوطه دانشگاه پلی تکنیک شدند.
یک افسر پولیس گفت تحقیقات تا جمعه به پایان خواهد رسید و همه افسران محوطه دانشگاه را ترک خواهند کرد.
این دانشگاه در نیمه نوامبر به میدان نبرد با پولیس ضد شورش بدل شده بود. حدود ۱۱۰۰ نفر هفته گذشته بازداشت شدند.
پولیس می گوید بیش از ۳ هزار کوکتل مولوتوف و صدها بطری حاوی مایع شیمیایی خطرناک پیدا کردند.
تظاهر کنندگان از مداخله پکن در آزادی های وعده داده شده به هانگکانگ، هنگام بازگشت به حاکمیت چین در سال ۱۹۹۷، خشمگین هستند.
چین با رد ادعای مداخله می گوید به فرمول «یک کشور، دو سیستم» متعهد است.
پکن در واکنش به تصویب قوانین جدیدی در ایالات متحده در حمایت از معترضان در هانگکانگ به واشنگتن هشدار داد به «اقدامات متقابل محکم» دست خواهد زد.
پرزیدنت ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، شامگاه چهارشنبه ۶ قوس دو مصوبه اخیر کنگره آمریکا در دفاع از حقوق بشر در هانگکانگ و معترضان دموکراسیخواه این جزیره واقع در جنوب چین را امضا کرد.