صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱۷ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جنرال حفتر بدون امضای قرارداد آتش‌بس مسکو را ترک کرد

جنرال حفتر بدون امضای قرارداد آتش‌بس مسکو را ترک کرد

خلیفه حفتر که برای مذاکره درباره برقراری آتشبس به مسکو سفر کرده بود، بدون امضای قرارداد آتشبس روسیه را ترک کرده است. بنا به گزارشها دولت رسمی لیبی برای امضای قرارداد آمادگی دارد.
خلیفه حفتر، جنرال بازنشسته ارتش لیبی، پایتخت روسیه را بدون امضای قرارداد آتشبس ترک کرده است.
شامگاه دوشنبه (۱۳ جنوری) سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، به خبرنگاران گفت که نماینده دولت قانونی لیبی قرارداد آتشبس را امضا کرده، اما جنرال حفتر حاضر به امضای پیمان آتشبس نشده و گفته است که به وقت بیشتری برای تأمل نیازمند است.
دولت رسمی لیبی به ریاست فایز السراج، از طرف جامعه بینالمللی به رسمیت شناخته شده، اما شورشیان نظامی به رهبری جنرال بازنشسته حفتر با آن در نبرد هستند و از چند ماه پیش میکوشند بر طرابلس مسلط شوند.
روسیه میکوشد میان دولت و مخالفان آن میانجی‏گری کند تا با امضای قرارداد آتشبس از درگیریهای بیشتر خودداری کنند. نیروهای جنرال حفتر که مورد حمایت مصر و روسیه است، از چند ماه پیش به سوی طرابلس پایتخت پیشروی میکنند تا حکومت سراج را که از سوی ترکیه حمایت میشود، ساقط کنند.
گفتوگوهای آتشبس نیمهشب یکشنبه شروع شد، اما هر طرف دیگری را به نقض موازین گفتوگو متهم میکند.
بنا به گزارش رویترز، به گفته نیروهای پشتیبان حفتر، از آنجا که او خود را در آستانه پیروزی میبیند، حاضر نیست با دولت مرکزی لیبی قرارداد آتشبس امضا کند.
آخرین پیروزی نیروهای حفتر، که بیشتر در شرق لیبی متمرکز هستند، تسلط بر شهر استراتژیک سرت بود.
لیبی از زمان سقوط دولت دیکتاتوری معمر قذافی دستخوش آشوب و ناآرامی بوده و در آن جنگ داخلی درگرفته است که به قتل هزاران نفر و آوارگی صدها هزار نفر منجر شده است.