صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱۷ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

«دولت ایران باید درباره حمله به هواپیمای اوکراینی توضیح دهد»

«دولت ایران باید درباره حمله به هواپیمای اوکراینی توضیح دهد»

کانادا و اوکراین خواستار تحقیقات شفاف و مستقل پیرامون علل حمله موشکی سپاه به هواپیمای مسافربری اوکراین شدهاند. دولت کانادا همچنین خواهان توضیح ایران درباره علت عدم انسداد آسمان ایران بر روی هواپیماهای غیرنظامی شده است. موضوع حمله موشکی سپاه به هواپیمای مسافربری اوکراینی که به کشته شدن ۱۷۶ نفر منجر شد، همچنان در شمار اخبار اصلی خبرگزاریهای بینالمللی است. تحقیقات پیرامون علت و چگونگی حمله موشکی به این هواپیما آغاز شده است. در همین رابطه گروهی از متخصصان کانادایی وارد ایران شدهاند. خبرگزاری فرانسه (AFP ) روز سهشنبه ۲۴ جدی (۱۴ جنوری) با انتشار گزارشی از اوتاوا درباره ضرورت تحقیقات شفاف و مستقل پیرامون حمله موشکی سپاه به هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ اوکراین خبر داده است.
کشورهایی که شماری از شهروندان خود را در جریان این حمله موشکی از دست دادهاند خواستار همکاری فعال مقامات ایران در راستای این تحقیقات شدهاند. تحقیقاتی که بنا بر اظهارات مقامات این کشورها میباید شفاف صورت گیرد.
کتی فاکس، رئیس اداره امنیت حمل و نقل کانادا روز دوشنبه ۱۳ جنوری در همین رابطه گفت: «ما میدانیم که چه چیزی روی داده است. چیزی که ما نمیدانیم این است که چرا چنین چیزی روی داده است.»
رئيس اداره امنیت حمل و نقل کانادا در سخنان خود  از جمله به پرسشهایی اشاره کرده که هنوز پاسخی روشن و قطعی به آنها داده نشده است. کتی فاکس خواستار روشن شدن این موضوع شده که آیا حمله به هواپیمای مسافربری اوکراینی آگاهانه و عمدی صورت گرفته یا آن گونه که رئیس جمهوری ایران، حسن روحانی، مدعی شده سهوی و برخاسته از خطای انسانی بوده است. کتی فاکس همچنین اعلام کرده که کانادا مایل است بداند چرا آسمان ایران با توجه به تنش حاکم بین ایران و آمریکا پس از کشته شدن قاسم سلیمانی و حمله موشکی ایران به پایگاههای نظامی عراق بر روی تردد هواپیماها مسدود نشده است.
نشست لندن
در ارتباط با تصمیمگیری پیرامون حمله موشکی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراینی قرار است نمایندگان پنج کشور افغانستان، بریتانیا، کانادا، سوئد و اوکراین روز پنجشنبه ۱۶ جنوری در لندن گردهم آیند.
در این نشست وزیران امور خارجه کشورهای یادشده با حضور دیپلمات ارشد کانادا، فرانسوا فیلیپ شامپاین، شرکت خواهند کرد. یکی از اهداف این نشست اعمال فشار به ایران برای همکاری با کشورهای یادشده در ارتباط با حمله موشکی به هواپیمای اوکراینی اعلام شده است.
افزون بر آن، این کشورها از ایران خواستهاند امکان دسترسی کارشناسان و گروه تحقیق به قطعات هواپیمای ساقط شده را فراهم ساخته و شفافیت کامل تحقیقات را ممکن سازد.
در جریان حمله موشکی سپاه به هواپیمای اوکراینی از جمله ۵۷ شهروند کانادایی ایرانیتبار و همچنین ۱۳ شهروند افغان جان باختهاند. در مجموع ۱۴۶ نفر از مجموع ۱۷۶ مسافر این هواپیما صاحب گذرنامه ایرانی بودهاند.