صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳ عقرب ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

فرانسه به دنبال «مثلت جدید قدرت» در اتحادیه اروپا پس از خروج بریتانیا

فرانسه به دنبال «مثلت جدید قدرت» در اتحادیه اروپا پس از خروج بریتانیا

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز دوشنبه سه فبروری (۱۴ دلو) خواستار روابط نزدیکتر با پولند برای شکل دادن به اتحادیه اروپا بدون بریتانیا شد.
رئیس جمهوری فرانسه پس از انجام مذاکرات با آندژی دودا، رئیس جمهوری پولند در ورشو، همچنین از این کشور خواست همراه با آلمان روابط سه جانبهای را احیا کنند و به این منظور نشستی پیش از تابستان برگزار شود. وی گفت که این سه کشور مسئول آینده اروپا هستند و باید این نقش را بهویژه پس از خروج هفته گذشته بریتانیا از اتحادیه اروپا از سر بگیرند.
امانوئل ماکرون همچنین پس از انجام مذاکرات با نخست وزیر پولند، سفر خود چند روز پس از برکسیت را «بسیار ویژه» توصیف کرد که نشان دهنده اراده فرانسه برای ایجاد اروپایی « قویتر، مستقلتر و متحدتر» با همراهی «شرکای استراتژیک و قدرتهای بزرگ اروپایی» است.
آندژی دودا نیز در این دیدار تاکید کرد که ۲۷ عضو اتحادیه اروپا باید «کارآمدتر و جذابتر» شوند تا هیچ کشوری خواهان ترک اتحادیه نباشد.
ماکرون پیش از این به دولت راستگرای لهستان و سیاستهایش مبنی بر امتناع از پذیرش مهاجران، تکیه بر سوختهای فسیلی و تلاش برای سیاسی کردن سیستم قضایی این کشور انتقاد کرده بود.
فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری پیشین فرانسه در سال ۲۰۱۶ در پی لغو قرارداد خرید هلیکوپترهای نظامی فرانسوی از سوی ورشو سفر به این کشور را لغو کرده بود و روابط این دو کشور عضو اتحادیه اروپا و ناتو تحت تاثیر این اقدام قرار گرفت. با این حال ماکرون در سفر خود به لهستان اظهار داشت که علاقمند است که دیدار وی بهعنوان «نقطه عطف» در روابط دو جانبه تلقی شود و سوتفاهمها را پاک کند.