صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۷ اسد ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ارتش سوریه کنترل کامل بزرگراه استراتژیک حلب-دمشق را در دست گرفت

ارتش سوریه کنترل کامل بزرگراه استراتژیک حلب-دمشق را در دست گرفت

نیروهای ارتش سوریه در ادامه پیشرویهای خود در شمال غرب این کشور روز سه شنبه آخرین بخش از مناطق مشرف به یک بزرگراه کلیدی که حلب را به دمشق متصل میکند تحت کنترل خود درآوردند.
بزرگراه استراتژیک ام۵ (M5 ) که احاطه کامل بر آن برای دولت بشار اسد بسیار اهمیت دارد جنوب سوریه را با گذر از دمشق به شهر حلب در شمال این کشور متصل میکند و از آن به عنوان یکی از شاهراههای اقتصادی سوریه نام برده میشود.
دیدهبان حقوق بشر سوریه روز یکشنبه اعلام کرده بود که نظامیان تحت امر بشار اسد و متحدان این کشور تنها ۲ کیلومتر با تسلط کامل بر بزرگراه ام۵ فاصله دارند.
این منبع مطلع از تحولات سوریه روز سه شنبه اعلام کرد که نیروهای دولتی در ادامه پیشرویها در جنوب حلب آخرین بخش از بزرگراه یاد شده را نیز تحت کنترل خود درآوردهاند. بزرگراه ام۵ در حالی به تصرف کامل نیروهای دولتی در سوریه درآمده که تنش و رویارویی نظامی میان دمشق و آنکارا در استان ادلب طی روزهای گذشته پس از هدف قرار گرفتن نظامیان ترک در جریان یک حمله توپخانهای وارد مرحله تازهای شده است.
ترکیه که از برخی گروههای شورشی و نیز شبه نظامیان مخالف دولت اسد حمایت میکند به موجب توافقنامه های سوچی و آستانه بخشی از نیروهای نظامی خود را در پستهای دیده بانی مناطق جنوبی استان ادلب مستقر کرده بود. نظامیان ترکیه با پیشروی نظامیان ارتش سوریه مجبور به عقب نشینی شده و به تازگی نیز در واکنش به کشته شدن هشت تن از نیروهای خود در جریان حملات خمپارهای و هوایی دمشق چندین موضع در استان ادلب را هدف قرار دادند.
رامی عبدالرحمن، رئیس سازمان دیدهبان حقوق بشر سوریه روز سه شنبه اعلام کرد که نیروهای دولتی منطقه «راشدین الرابعه» واقع دراستان حلب را به تصرف خود درآوردهاند.
وی افزود که تصرف این منطقه به این معنی است که نیروهای ارتش سوریه از سال ۲۰۱۲ تا کنون برای نخستین بار بر بزرگراه ام۵ مسلط شدهاند.نظامیان سوریه پیش از این کلیه مناطق مشرف به بزرگراه ام۵ را در استان ادلب تحت کنترل خود قرار داده بودند. ارتش سوریه برای تسلط کامل بر این بزرگراه استراتژیک تنها به تصرف چند کیلومتر دیگر از بخشهای مشرف به ام۵ در جنوب استان حلب نیاز داشت.بر اساس آخرین گزارشها بیش از نیمی از استان ادلب به همراه بخشهایی از مناطق حلب، حماء و لاذقیه همچنان تحت کنترل نیروهای شورشی و جهادی است که هدایت آنها را هیات تحریر شام، شاخه سابق گروه القاعده در سوریه برعهده دارند.
به گزارش سازمان ملل متحد ناآرامی و خشونتها پس از آغاز موج جدیدی از حملات نیروهای ارتش سوریه به مناطق شمال غربی این کشور بیش از ۷۰۰ هزار نفر را از خانه و کاشانه خود آواره کرده است.