صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱۹ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بارش مرگبار برف در گیلان؛ زلزله شمال ایران را لرزاند

بارش مرگبار برف در گیلان؛  زلزله شمال ایران را لرزاند

بارش سنگین برف که ارتفاع آن در برخی شهرستانهای استان گیلان به بیش از یک متر رسیده ضمن قطع برق، انسداد راهها و تخریب منازل، دامداریها و برنجکوبیهای این استان، منجر به کشته شدن ۷ نفر و مصدوم شدن ۸۵ تن شد.
بارش برف که از شامگاه یک شنبه در ولایت گیلان واقع در شمال ایران آغاز شد تا اواخر سهشنبه شب ادامه یافت و طی این بارش سنگین بنا بر اعلام اداره هواشناسی این استان، ارتفاع برف در ارتفاعات به یک و نیم متر رسید. در عین حال راهداری استان گیلان اعلام کرد که در ارتفاعات این استان بیش از دو متر برف بر زمین نشسته است.
در شرق گیلان و به ویژه در شهرستانهای لاهیجان، رودسر، لنگرود، سیاهکل، املش، لاهیجان و کلاچای از روز دوشنبه و نزدیک به ۴۸ ساعت برق قطع شد و همزمان با انسداد جادهها و مسیرهای بین شهری و روستایی، زندگی عادی ساکنان این مناطق مختل شد.
در مجموع طی دو روز گذشته برق بیش از ۲۰۰ هزار مشترک برق در سراسر استان گیلان قطع شد و دسترسی ۱۰ هزار روستایی به آب شُرب غیرممکن شد که با توقف بارش برف و گشایش موردی مسیرهای ارتباطی در حال اتصال مجدد است. همزمان رضا اسلامی، مدیرکل بحران استانداری گیلان از نجات و اسکان ۱۳۵۰ نفر از مسافران در راه مانده خبر داد و اعلام کرد که نزدیک به ۲۵۰۰ دستگاه خودرو در طول جادها و مسیرهای مسدود شده توسط برف رهاسازی شده است.
با این وجود سازمان اورژانس ایران اعلام کرد که تاکنون ۷ نفر در اثر سوانح ناشی از بارش سنگین برف جان خود را از دست دادهاند. همچنین دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان نیز از مصدوم شدن ۸۵ نفر در جریان بارش برف در این استان خبر داد. بنا بر اعلام خبرگزاری ایرنا، توزیع سوخت و پخت نان در بخشهای قابل توجهی از شرق استان به دلیل قطعی برق متوقف شد ولی امید میرود با گشایش مسیرهای ارتباطی استان این مشکلات تا روز پنجشنبه رفع شود.
اداره هواشناسی گیلان نیز با وجود پیشبینی افزایش دمای هوای این استان طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه نسبت به خطر سقوط دلو در نقاط کوهستانی و افزایش سطح آب رودخانهای این استان هشدار داده و از مردم خواسته تا از ترددهای غیرضروری اجتناب کنند. البته گیلان برفی بعدازظهر چهارشنبه ساعت ۱۴ و ۲۳ دقیقه و ۴۶ ثانیه به وقت محلی با یک زمین لرزه نیز مواجه شد. بر پایه اعلام مرکز لرزه نگاری دانشگاه تهران، مرکز این زمین لرزه شهر «احمد سرگوراب» و قدرت آن چهار ونیم ریشتر بوده که در عمق ۱۸ کیلومتری زمین به وقوع پیوسته است. هنوز از تلفات احتمالی این زلزله خبری منتشر نشده است.