صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۱۴ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پمپئو: روسیه،‌ ایران و چین با آرزوی امپراطوری، جهان را بی‌ثبات می‌کنند

پمپئو: روسیه،‌ ایران و چین با آرزوی امپراطوری، جهان را بی‌ثبات می‌کنند

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روسیه چین و ایران را کشورهایی بر شمرد که تهدیدات امنیتی خود جهان را بیثبات و ناامن میکنند.
وزیر خارجه ایالات متحده که در نشست امنیتی مونیخ سخن میگفت با اشاره به رفتار روسیه در ضمیمه کردن کریمه به خاکش، جنگ تجاری چین با آمریکا و تهدیدات امنیت سایبری از سوی ایران، آنها را کشورهایی در «آرزوی امپراطوری» نامید که جامعهٔ قانونبنیاد بینالمللی را بیثبات میکنند.
مایک پمپئو، که ریاست سازمان سیا را نیز در کارنامه دارد گفت: «شرکتهای دولتمحوری نظیر هواوی، اسب تروایِ دستگاههای اطلاعاتی چین اند. روسیه با کارزار اطلاعات گمراهکننده میخواهد شهروندان ما را بهجان هم بیاندازد و حملات سایبری ایران آفت شبکه رایانههای خاورمیانه است.» مسئول سیاست خارجی دولت دونالد ترامپ، همچنین در پاسخ به انتقادهای سران اروپا از جمله رئيس جمهوری آلمان نسبت به رفتار خودمحورانه ایالات متحده، اعلام کرد دیدگاه این منتقدان بازتاب دهنده «واقعیت نیست.» وی با دفاع از نقش ایالات متحده در برابر نفوذ چین و روسیه گفت: «این ایده که پیمان آتلانتیک شمالی خواهد مُرد بسیار اغراقآمیز است. غرب در حال پیروزی است و ما با هم پیروز میشویم.»
فرانک اشتاینمایر، رئيس جمهوری آلمان روز گذشته در مونیخ گفت به یکجانبهگرایی آمریکا در سیاست خارجی و نیز اقدامات روسیه به ویژه در تغییر خشونتآمیز مرزهای اروپا انتقاد کرده بود.