صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۱ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جف بزوس ۱۰ میلیارد دلار برای مبارزه با تغییرات اقلیمی خرج می‌کند

جف بزوس ۱۰ میلیارد دلار برای مبارزه با تغییرات اقلیمی خرج می‌کند

جف بزوس، بنیانگذار شرکت آمازون روز دوشنبه اعلام کرد ۱۰میلیارد دلار از ثروت شخصی خود را برای مبارزه با تغییرات اقلیمی هزینه میکند.
ثروتمندترین مرد جهان با انتشار پستی در حساب اینستاگرام خود گفت از تابستان همین امسال حمایت مالی از دانشمندان، فعالان و کارکنان نهادهای غیرانتفاعی که برای حفظ زمین مبارزه میکنند را آغاز خواهد کرد.
مالک شرکت آمازون در این پست با اعلام تاسیس «بنیاد زمین بزوس» گفت: «میخواهم در کنار دیگران هم برای گسترش راههای شناخته شده و هم برای کشف راههای جدید مبارزه با نتایج ویرانگر تغییرات اقلیمی کار کنم.»
این نخستین بار نیست که بنیانگذار آمازون آمادگی خود را برای مشارکت در مبارزه با گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی اعلام میکند؛ سال گذشته این شرکت اعلام کرد برای کاهش استفاده از سوختهای فسیلی تا سال ۲۰۳۰ تمام نیاز خود را از منابع انرژیهای پاک از جمله باتریهای خورشیدی تامین خواهد کرد. در همین راستا این غول فروش اینترنتی، خودروهای برقی را در سراسر جهان جایگزین خودروهای با سوخت فسیلی کرد.
آقای بزوس شرکت آمازون را بیست و پنج سال پیش تاسیس کرد. ارزش سهام وی در این شرکت دستکم ۱۰۰ میلیارد دلار برآورد میشود. وی برخلاف برخی از سرمایهداران همرده خود نظیر بیل گیتس و وارن بوفت که از سالها پیش بخشی از ثروت خود را برای کارهای عامالمنفعه خرج میکنند، تنها از ۲ سال گذشته وارد عرصه پرداخت به خیریهها شده است.
وی در سال ۲۰۱۸، با تاسیس یک بنیاد خیریه دیگر، ۲ میلیارد دلار از ثروت شخصی خود را برای افتتاح مراکز پیشدبستانی در مناطق محروم و کمک به خانوادههای بیسرپناه اختصاص داد.
عملکرد آمازون در قبال کارگران این شرکت در ماههای اخیر بارها از سوی اتحادیههای کارگری مورد انتقاد قرار گرفته است.