صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱۸ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مبتلایان به ویروس کرونا چه داروهایی را نباید مصرف کنند

مبتلایان به ویروس کرونا چه داروهایی را نباید مصرف کنند

فرانسه در مورد عوارض مصرف داروهای ضد التهاب برای درمان مبتلایان به ویروس کرونا هشدار داد. ژِروم سالومون، مدیرکل بهداشت عمومی فرانسه اعلام کرد: «گزارشهای به دست آمده حاکی از بروز عوارض جانبی جدی پس از مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID ) توسط افراد مبتلا به بیماری کووید-۱۹ است.»
آقای سالومون تاکید کرد که مبتلایان به ویروس کرونا در صورت مواجه شدن با تب و درد غیرقابل تحمل از پاراستامول (استامینوفن) استفاده کنند. پیشتر اولیویه وران، وزیر بهداشت فرانسه نیز با انتشار توییتی توصیه کرده بود که در صورت بروز تب از پاراستامول (استامینوفن) یا آسپیرین به جای سایر داروها استفاده شود.
داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID ) دارای خواص ضد التهاب و مُسکن هستند که نام ژنریک آنها در فهرست زیر آمده است:
مفنامیک اسید، آسکلوفناک، تیاپروفنیک اسید، آلمینو بروفن، نیفلومیک اسید، سلکوکسیب، دکسکتوپروفن، دیکلوفناک
اتودولاک، اتوریکوکسیب، فنوپروفن، فلور بیپروفن، ایبوپروفن، کتوپروفن، ایندومتاسین، ملوکسیکام، نابومتون، ناپروکسن، پیروکسیکام، سولینداک
البته این داروها در سراسر جهان با نامهای تجاری مختلفی تولید و عرضه میشود لذا پیش از مصرف هر دارویی باید به نام ژنریک آن دقت کرد. همچنین باید توجه داشت که در این فهرست داروهایی وجود دارد که ممکن است به دلیل وجود بیماری مزمن تجویز شده باشد لذا مصرف آنها نباید بدون نظر پزشک معالج متوقف شود.