صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱۸ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ثبت بیشترین مورد فوتی روزانه ابتلا به کرونا در ایران؛ روحانی: از پیک شیوع گذشتیم

ثبت بیشترین مورد فوتی روزانه ابتلا به کرونا در ایران؛  روحانی: از پیک شیوع گذشتیم

شیوع ویروس کرونا در ایران همچنان سیر صعودی دارد بهطوریکه طبق آخرین آمار رسمی وزارت بهداشت بیشترین تعداد قربانیان بیماری کووید-۱۹ در یک روز از زمان شیوع ویروس کرونا در کشور با ۱۲۹ مورد فوتی امروز دوشنبه ثبت شد.
مطابق اعلام روز دوشنبه وزارت بهداشت ایران هزار و ۵۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشته به جمع مبتلایان به کووید-۱۹ و ۱۲۹ تن به جمع جانباختگان ناشی از این بیماری اضافه شده است.
بدین ترتیب شمار مبتلایان به ویروس کرونا در ایران به ۱۴ هزار و ۹۹۱ نفر رسید که از این میان ۸۵۳ تن بر اثر ابتلا به بیماری کووید-۱۹فوت کرده و تنها ۴ هزار و ۹۹۶ نفر بهبود یافتهاند. تهران، پایتخت کشور همچنان بیشترین افراد آلوده به این ویروس را در خود جای داده است. با این حال حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز گذشته احتمال قرنطینه پایتخت را بهدلیل شیوع کرونا رد کرد و دیروز (دوشنبه) گفت که ایران پیک بیماری کرونا را رد کرده است. اما وزیر بهداشت ایران در مورد خیز شیوع ویروس کرونا در شهر مشهد هشدار داد.
در این صفحه آخرین اخبار و اطلاعات مربوط به شیوع این بیماری در ایران در تاریخ دوشنبه ۲۶ حوت ۱۳۹۸ را پیگیری کنید.
کاهش درآمد ۷۰ درصد خانوارهای تهرانی
محمدرضا جوادی یگانه، معاون شهردار تهران با انتشار توییتی اعلام کرد که درآمد ۷۰ درصد از خانوارهای تهرانی به سبب شیوع کرونا کاهش یافته و در کنار توصیه به ماندن در خانه، حمایت معیشتی خصوصا برای تهیدستان شهری ضروری است. نتایج موج دوم نظرسنجی دفتر مطالعات اجتماعی شهرداری و ایسپا در باره کرونا، ۲۱ تا ۲۴ حوت، نشان میدهد درآمد ۷۰ درصد از خانوارهای تهرانی به سبب کرونا کاهش یافته است. در کنار توصیه به ماندن در خانه، حمایت معیشتی خصوصا برای تهیدستان شهری ضروری است.
مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) همچنین با انتشار نتایج یک نظرسنجی اعلام کرد که ۸۹.۴ درصد مردم ایران موافق قرنطینه شدن شهرهایی هستند که ویروس کرونا در آنها شیوع بیشتری دارد. نتایج این نظرسنجی همچنین نشان میدهد که ۷۵.۲ درصد پاسخگویان به میزان زیاد و خیلی زیادی نگران ابتلای خود یا اعضای خانواده شان به ویروس کرونا هستند. این نظرسنجی در تاریخ ۲۱ تا ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ در سطح ملی انجام شده است.
روحانی: از مرحله پیک شیوع کرونا عبور کردهایم
حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران گفت: «از مرحله پیک بیماری کرونا عبور کردهایم و آمارها و ارقام روند مبارزه با بیماری کرونا امیدوارکننده است.»  وی با این حال گفت که مردم همچنان در خانه بمانند و به سفر نروند و در صورت ضرورت برای خروج از منزل،همه پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند. وی افزود: «وزارت بهداشت و وزارت کشور در طرح مشترک از فردا در خروجی جاده های اعلام شده حاضر خواهند شد و افراد را از نظر تب بررسی می کنند. از مردم میخواهیم ما را همراهی کنند.» رییس جمهوری ایران با تاکید بر لزوم جبران عقب افتادگی دانش آموزان از تحصیل گفت: «کلاسها چه از ۱۶ فروردین و چه بعد از آن تشکیل شود به همان نسبت کلاسهای جبرانی برگزار میشود اما آغاز سال تحصیلی آینده همان اول مهر خواهد بود.» در همین حال، محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش ایران نیز اعلام کرد که براساس مصوبه «ستاد ملی مقابله با کرونا» اختیاراتی به شورای آموزشوپرورش استانها واگذار میشود تا بین ۴ تا ۶ هفته پس از بازگشایی مدارس سال تحصیلی را ادامه دهند. به گفته او برگزاری کنکور نیز۲۰ روز پس از پایان امتحانات نهایی انجام خواهد شد.
هشدار در خصوص خیز شیوع کرونا در مشهد
سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران روز دوشنبه گفت: «برای استانهای زیارتی نظیر قم و خراسان رضوی در زمینه شیوع کرونا نگرانی وجود دارد و خیز شیوع کرونا اگر در مشهد افزایش پیدا کند به شدت بالا خواهد رفت.»
آقای نمکی در نشست «ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا» اعلام کرد که حدود ۱۰ هزار تخت نقاهتگاهی در کل کشور آماده پذیرش بیماران است و تا هفته آینده احتمالا این ظرفیت به ۱۵ هزار تخت خواهد رسید. وزیر بهداشت ایران خاطر نشان کرد که تختها در استانهای اصفهان، گلستان، مازندران، گیلان مهیا شد و بیماران در آنها بستری هستند.
عضو مجلس خبرگان در اثر ابتلا به کرونا جانباخت
هاشم بطحایی، نماینده تهران در مجلس خبرنگان بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان شهید بهشتی قم درگذشت. از دیگر مقامهای ایران که در اثر ابتلا به کووید-۱۹ جانباختهاند میتوان به محمد علی رمضانی و فاطمه رهبر دو نماینده منتخب مجلس یازدهم اشاره کرد. هادی خشروشاهی سفیر اسبق ایران در واتیکان و حسین شیخالاسلامی معاون سیاسی سابق وزارت خارجه ایران از شخصیتهای دیگری هستند که بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست دادهآند.
فریبرز رئیس دانا درگذشت
فریبرز رییسدانا نویسنده و اقتصاددان که از شش روز پیش بر اثر ابتلا به کرونا در بیمارستان تهران پارس بستری بود، درگذشت. فریبرز رئیسدانا متولد ۱۳۲۷ در تهران، از استادان اقتصاد دانشگاه تهران و عضو کانون نویسندگان ایران بود که تحصیلاتش را در سطح دکتری رشته اقتصاد و علوم سیاسیِ مدرسه اقتصاد لندن گذرانده بود. وی در سالهای گذشته چندبار بازداشت شده است بهطوریکه سال ۱۳۹۱ برای اجرای حکم یکساله زندان خود به زندان اوین منتقل شد و تا فروردین ۱۳۹۲ در زندان بود.