صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۴ دلو ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کرونا؛ هشدار سازمان جهانی بهداشت: جوانان هم در معرض خطر ابتلا هستند

کرونا؛ هشدار سازمان جهانی بهداشت: جوانان هم در معرض خطر ابتلا هستند

سازمان جهانی بهداشت به جوانان توصیه کرده که به هشدارهای ایمنی در مورد خطر ابتلا به ویروس کرونا گوش کرده و خطر ابتلا را نادیده نگیرند . تدروس ادهانوم جبریسوس، دبیرکل این سازمان گفته است افراد جوان نیز می‌توانند به این ویروس مبتلا شده و جان خود را از دست دهند و آنها باید بدانند که "شکست‌ناپذیر" نیستند .
اظهارنظر آقای تدروس در ژنو، پس از آن صورت گرفت که گزارش‌های مختلفی منتشر شد که جوانان در شماری از کشورها به هشدارهای ایمنی در مورد ویروس کرونا بی‌اعتنایی کرده و به دستورالعمل‌ها در مورد مقابله با آن عمل نمی‌کنند . مطالعات نشان داده است که افراد در هر گروه سنی می‌توانند به این ویروس مبتلا شوند، اگرچه ابتلا به آن به ویژه برای افراد مسن و افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای خطرناک‌تر است .
طبق گزارش نیویورک تایمز، کمتر از ۱ درصد بیماران زیر ۵۰ سال در چین جان باختند اما این ویروس تقریبا برای حدود ۱۵ درصد افراد بالای ۸۰ سال کشنده بود . بسیاری فکر می‌کنند این ویروس عمدتا سراغ افراد سالمند می‌رود و افراد جوان و تندرست از آن در امان هستند .
در روزهای اخیر مشاهده شده که شماری از گروه‌های سنی به خصوص جوانان کماکان به روال عادی زندگی خود ادامه می‌دهند. این در حالی است که سازمان جهانی بهداشت و دولت‌ها به مردم توصیه کرده‌اند در این مدت از برقراری تماس‌های معمول و معاشرت در گروه‌های بزرگ خودداری کنند، در خانه بمانند و دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند .
این نگرانی وجود دارد که جوانان با ادامه برقراری چنین تماس‌هایی، ویروس را به افرادی که آسیب‌پذیرتر هستند، منتقل می‌کنند . آقای تدروس گفته است گزینه‌هایی که جوانان انتخاب می‌کنند، می‌توانند "تفاوت میان زندگی و مرگ برای شخص دیگری" باشند .
تا کنون بیش از ۱۱ هزار نفر در سراسر جهان به خاطر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند . بیش از ۲۵۰ هزار نفر هم به این ویروس مبتلا شده‌اند .
اولین موارد ابتلا به ویروس کرونا در ماه دسامبر در چین بود اما اروپا اکنون کانون بحران شده است . در ایتالیا، ویروس کرونا قربانی‌های بیشتری گرفته و تعداد افراد جان باخته از چین هم بیشتر شده است. شمار افرادی که در ایتالیا جان داده‌اند تا این زمان به ۴۰۳۲ نفر رسیده است .
میانگین سنی افرادی که ازاین ویروس در ایتالیا جان باخته‌اند، ۷۸.۵ سال است . دبیرکل سازمان جهانی بهداشت در کنفرانس خبری آنلاین از مقر این سازمان در ژنو گفت: "برای جوانان پیامی دارم: شما شکست ناپذیر نیستید، این ویروس می‌تواند برای هفته‌ها شما را در بیمارستان بستری کند یا جان شما را بگیرد. حتی اگر بیمار نشوید، انتخاب‌هایی که می‌کنید می‌تواند تفاوت زندگی و مرگ برای شخص دیگری باشد . "
آقای تدروس از تحولات در شهر ووهان چین که ویروس از آن نشات گرفت استقبال کرده است. در این شهر هیچ مورد جدید ابتلا در روز پنجشنبه گزارش نشده است . او گفت این امر "مایه امید برای سایر نقاط جهان است که حتی شدیدترین وضعیت ممکن می‌تواند تغییر کند".