صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۳ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ایالات متحده: تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به رکورد جدیدی افزایش یافته است

ایالات متحده: تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به رکورد جدیدی افزایش یافته است

در ایالات متحده امریکا، در هفته جاری در یک روز بالاترین رقم مبتلایان به ویروس کرونا درج گردیده که تا حال این رقم بیسابقه بوده است. در برخی ایالت ها کمبود بستر در شفاخانه ها وجود دارد. کارشناسان از وضعیت جدی سخن گفته اند .
ویروس کرونا ممکن است در این روزها در ذهن بسیاری از امریکایی ها به مقایسه چند هفته قبل، کمتر موضوع برجسته بوده باشد. در خبر ها بحث ها در مورد نژادپرستی برجسته تر اند. اما این بدان معنا نیست که بحران کرونا در این کشور به پایان رسیده است. چهارشنبه گذشته (۲۴ جون)، از ۴۵ هزار و ۵۵۷ مورد جدید در ایالات متحده گزارش شده است. این بالاترین رقم در یک روز به مقایسه آمار زمانی که بحران پاندمی کرونا در ماه اپریل به اوج اش رسیده بود، عنوان شده است .
به قول واشنگتن پست، این وضعیت به ویژه در ایالت های اریزونا، ارکانزاس، کالیفورنیا، کارولینای شمالی، کارولینای جنوبی، تنسی و تکزاس، نهایت نگران کننده است. در شفاخانه های این هفت ایالت به مقایسه گذشته، تعداد بیشتری افراد مبتلا به کووید۱۹ بستری شده اند. کارشناسان امور صحی ایالات متحده می گویند که پیشینه افزایش آمار را می توان در روز تعطیلی موسوم به "روز یادبود" در اواخر ماه می مشاهده کرد. در این روز از کسانیکه جان های شانرا در اردوی ایالات متحده از دست داده اند یاد بود می گردد. در این روز که به طور سنتی نشان دهنده شروع تابستان و تعطیلات در ایالات متحده است، بسیاری از ایالت های این کشور محدودیت های شانرا سست تر کرده بودند .
در اریزونا، شفاخانه ها با کمبود بستر روبرو اند. واحدهای مراقبت های ویژه در این ایالت جنوبی ایالات متحده تنها ۱۲ درصد ظرفیت پذیرش بیماران کووید۱۹ را دارند. گفته می شود که در فلوریدا وضعیت مشابه حاکم است. در تکزاس، رقم افراد مبتلا به ویروس کرونا از ۲۷۹۳ به ۴۳۸۹ نفر در طی یک هفته افزایش یافته است .
تکزاس وارد حالت اضطرای شده است
گرگ ابوت، فرماندار تکزاس در پایان هفته اقداماتی را روی دست گرفت. او روز پنجشنبه اعلام کرد که "بازگشایی" فعلاً متوقف شده است و عملیات های که کاملا ضروری نیستند، باید در شفاخانه ها صورت نگیرند. او دیروز جمعه (۲۶ جون) یک قدم جلوتر رفت. ابوت در یك کنفرانس مطبوعاتی گفت: «همانطور كه ​​در آغاز گفتم، اگر میزان موارد مثبت به بیش از ۱۰ درصد افزایش یابد، ایالت تکزاس اقدامات لازم را برای محدود كردن شیوع ویروس کرونا روی دست می گیرد
تکزاس به بازگشایی بارها، رستوران ها، سینما ها، مراکز خرید و پارک های تفریحی در فضای باز نسبتاً زودتر آغاز کرده بود. اینک کافه ها و رستوران هایی که عمدتا با فروش الکل مفاد به دست می آورند، مجبورند مجدداً دروازه های شانرا به روی مهمانان ببندند، اما هنوز هم تهیه و فروش غذا و نوشیدنی ها که افراد با خود بگیرند، مجاز است. همچنین شرکت هایی که در تابستان های داغ تکزاس ورزش های پر طرفدار در آب را پیشکش می کنند، اینک باید فعالیت های شانرا متوقف کنند .
شلی ام. پین، مدیر مرکز «له مونتاین» مرکز بیماری های عفونی در دانشگاه تکزاس در اوستین به دویچه وله گفته است که "میزان عفونت فعلی نشان می دهد که کاری که ما انجام می دهیم مؤثر نیست. اگر ما می خواهیم مغازه ها را باز بگذاریم، باید به راه هایی فکر کنیم که امنیت همه را تضمین کند ."
ترامپ: این افزایش فقط به دلیل آزمایش های بیشتر است
پین زیست شناس مولکولی است، او می گوید: «فکر می کنم مردم از محدودیت ها خسته شده اند و اگر کسی که مبتلا به کووید۱۹ است تشخیص نمی گردد، به راحتی می توان فراموش کرد که مردم در اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند.» مقامات رهبری می توانند "با بیان اظهارات واضح و مداوم در مورد خطرات و تعیین قوانین و در صورت لزوم اجرای محدودیت ها برای جلوگیری از شیوع  بیشتر این بیماری کمک کنند
دقیقاً همین امر یک مشکل در ایالات متحده است. منتقدین می گویند، دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریكا و فرمانداران جمهوری خواه، مدت طولانی این ویروس را جدی نگرفتند. آنها خیلی زود به دلیل نگرانی های شان مبنی بر اقتصاد، محدودیت ها را برداشته بودند و یا آنها را به اندازه کافی دقیق اعمال نکرده بودند و اینک باز هم  می خواهند وضعیت را ساده جلوه بدهند .
رئیس جمهور ترامپ روز سه شنبه در تویتراش نوشت که افزایش روز افزون موارد ویروس کرونا در ایالت متحده، صرفاً به دلیل بالا رفتن میزان آزمایش ها در این کشور است. مایك پنس معاون رئيس جمهور ایالات متحده امریكا، نیز این افزایش را به طور مشابه ارزیابی كرده و در مبارزه با ویروس كرونا از "پیشرفت های بسیار چشمگیر" سخن می گوید .
افزایش بستری شدن مبتلایان در شفاخانه های ایالت آستین
اما کارشناسان آزمایش های بیشتر را تنها دلیل افزایش میزان مبتلایان به ویروس کرونا نمی بینند. پین می گوید: «از آنجا كه آزمایش شامل افراد بدون علائم این ویروس شده است، موارد بیشتری را پیدا كردیم. اما بلند رفتن میزان مبتلایان فقط به دلیل آزمایش های بیشتر نیست.» او در ادامه می گوید که "میزان موارد مثبت و تعداد افرادی که به دلیل ابتلا به ویروس کرونا مجبور به مراجعه به شفاخانه ها اند، افزایش یافته است. این داده ها نشان دهنده موارد بیشتر بیماری اند." به عنوان مثال، در آستین در اوایل ماه اپریل و می، تعداد افراد که به دلیل ابتلا به ویروس کرونا به شفاخانه ها بستری شده بودند، حدود ۱۰ نفر در روز بود. به اساس معلومات مقامات این شهر، این تعداد هفته گذشته بیش از ۴۰ مورد بود .
از آغاز شیوع ویروس کرونا در ایالات متحده امریکا تا روز جمعه (۲۶ جون)، بیش از ۱۲۶ هزار نفر در این کشور بر اثر ابتلا به این ویروس جان باخته اند. گفته می شود این که به چه سرعت ویروس کرونا انتقال می یابد، بستگی به این امر دارد که آیا سیاستمداران مایل به اجرای محدودیت های جدید هستند یا خیر و هم به این بستگی دارد که آیا مردم به رهنمودهای "فاصله گذاری اجتماعی" پایبند می باشند یا ترجیح می دهند شب های تابستانی معتدل را در تراس های رستوران های مزدحم بگذرانند.