صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۳ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مرزهای اروپا به روی شهروندان ۱۴ کشور دوباره باز می شود

مرزهای اروپا  به روی شهروندان  ۱۴ کشور دوباره باز می شود

کشورهای اتحادیه اروپا محدودیت سفر مرتبط به کرونا در برابر شهروندان امریکا و اکثر کشورهای غیرعضو را عجالتاً حفظ می کنند. اما به گزارش خبرگزاری آلمان شهروندان ۱۴کشور دیگر می توانند از اول جولای به اتحادیه اروپا سفر کنند.
براساس گزارش خبرگزاری آلمان با استناد از منابع دیپلومات های اتحادیه اروپا در قبال یک تصمیم اتحادیه اروپا، قراراست از اول جولای مرزهای اتحادیه اروپا بار دیگر به روی ۱۴ کشور دیگر باز گردند. بنا بر منابع مذکور شهروندان کشورهای الجزایر، آسترالیا، گرجستان، جاپان، کانادا، مراکش، مونتنگرو، زیلاند جدید، رواندا، صربستان، کوریای جنوبی، تایلند، تونس و اروگوئه می توانند از اول جولای به کشورهای اتحادیه اروپا سفر نمایند.
محدودیت علیه شهروندان چین زمانی لغو خواهد شد که در گام نخست چین محدویت های مرتبط به جلوگیری از شیوع کرونا علیه شهروندان کشورهای اروپایی را لغو نماند. وزیر امور خارجه اسپانیا نیز دیروز اعلام کرد که اتحادیه اروپا تا سه شنبه فهرستی از کشورهای غیر عضو این اتحادیه را ترتیب و منتشر می کند که در آنها بیماری کووید ۱۹ مهارشده است. قراراست امروز سه شنبه تصمیم اتحادیه اروپا در قبال مجوز سفر کشورهای غیر عضو این اتحادیه به کشورهای اتحادیه اعلام گردد. اما انتشار کتبی این اعلامیه مشروط به اشتراک الزامی اکثریت اعضای این اتحادیه در همایشی به همین منظورمی باشد؛ با آنهم هر کشور عضو اتحادیه اروپا حق تصمیم گیری برای صدور مجوز سفر به شهروندان کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا را دارد و در برابر اجرایی نمودن این تصمیم اتحادیه اروپا مؤظف نیستند. زیرا گشایش مرزهای کشورهای اروپایی و مسدود کردن مرزها از صلاحیت های داخلی هرکشور به حساب می رود. اتحادیه اروپا برای لغو محدودیت های سفر شهروندان کشورهای غیر عضو این اتحادیه، همچنان به تدابیر خاصی تأکید دارد. زیرا خطر این می رود که در صورت آزادی کامل مرزها، رفت و آمد به کشورهای حوزه شینگن نیزآزاد گردد و آنهم درحالیکه درشماری از کشورهای این حوزه هنوز محدودیت ها کاملاً لغو نشده اند. بنابراین در صورت نبود تدابیر خاصی در این زمینه، کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای جلوگیری از مسافرت های آزاد از یک کشور اروپایی به کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا، مجدداً ناگزیر خواهند شد تا کنترول مرزی را وضع نمایند.
تداوم منع سفر شهروندان ایالات متحده و روسیه به اتحادیه اروپا
شهروندان کشورهایی که به شدت از پاندمی کرونا متأثر بوده اند، به شمول شهروندان روسیه و ایالات متحده امریکا عجالتاً نمی توانند به کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر نمایند. در این کشورها در دو هفته اخیر از ۶۰ تا ۱۲۰ مورد جدید ابتلا به کرونا در میان حد اوسط ۱۰۰ هزار جمعیت این کشورها ثبت شده است. براساس فهرست اداره امور صحی اتحادیه اروپا «ECDC »در کشورهایی مثل برازیل و عربستان سعودی حتی بیشتر از ۱۲۰ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا درمیان حد اوسط ۱۰۰ هزار جمعیت این کشورها شناسایی و ثبت شده است.