صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۳ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کوریا‌ی شمالی: تمایلی برای برگزاری نشستی دیگر میان کیم و ترامپ نداریم

کوریا‌ی شمالی: تمایلی برای برگزاری نشستی دیگر میان کیم و ترامپ نداریم

کوریای شمالی روز شنبه اعلام کرد که تمایلی برای برگزاری چهارمین نشست رو در رو میان کیم جونگ-اون و دونالد ترامپ ندارد زیرا به نظر میرسد که این گفتگوها از نظر رئیس جمهوری آمریکا تنها یک «ابزاری سیاسی» برای دست و پنجه نرم کردن با بحرانهای داخلی کشورش است.
این خبر در آستانه سفر استفن بیگن، معاون وزیر خارجه آمریکا به کوریای جنوبی اعلام شد. قرار است او هفته آینده به سئول سفر کند تا با مقامات کوریا‌‌ی درباره مذاکرات به بنبست رسده با پیونگ یانگ به بحث بنشیند.
در بیانیهای که از سوی خبرگزاری کوریای شمالی منتشر شد، چو سون-هویی، معاون اول وزیر خارجه این کشور اعلام کرد که اگرچه پیشنهاد برگزاری نشستی دیگر میان رهبران کوریای شمالی و آمریکا در روزهای گذشته توجه جامعه جهانی را جلب کرده، اما برگزاری چنین نشستی ممکن نیست. زیرا مذاکره با آمریکا هیچ نتیجهای در بر نخواهد داشت و هیچ تغییری هم در سیاستهای کوریای شمالی ایجاد نخواهد کرد.
خانم چو افزود: «آیا میتوان با آمریکا وارد گفتگو یا هر شکل دیگری از معامله شد آنهم در حالی که این کشور برخلاف توافقهایی که در نشستهای پیشین حاصل شده، سیاستی خصمانه را مقابل پیونگ یانگ در پیش گرفته است؟»
سه روز پیش از این مون جائه-این، رئیس جمهوری کوریای جنوبی با هدف کاهش سطح تنشها میان پیونگ یانگ و واشنگتن، از دونالد ترامپ و کیم جونگ-اون خواسته بود تا قبل از برگزاری انتخابات آمریکا در ماه نوامبر، یکدیگر را ملاقات کنند.
دونالد ترامپ و کیم جونگ-اون پیش از این سه بار در سالهای ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ میلادی در سنگاپور، ویتنام و در منطقۀ مرزی دو کوریا با یکدیگر دیدار کرده بودند اما درنهایت به نتیجهای روشن در موضوع غیرهستهای کردن شبه جزیره کوریا نرسیدند.
چو سون-هویی همچنین اعلام کرد: «اکنون زمان بسیار حساسی است و حتی کوچکترین قضاوت نادرست یا قدم اشتباه میتواند پیامدهای مهلک و غیرقابل برگشتی را به همراه داشته باشد.»
او اعلام کرد که کشورش بهتازگی یک برنامۀ زمانی دقیق و استراتژیک را با هدف کنترل بلندمدت تهدیدهای ایالات متحده آمریکا تدوین کرده است.