صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۳ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تاسیسات اتومی نطنز ایران در پی آتش‌سوزی شدیداً خسارت دیده است

تاسیسات اتومی نطنز ایران در پی آتش‌سوزی شدیداً خسارت دیده است

معمولاً وقتی در دستگاه های اتومی حادثه ای رخ می دهد، دسترسی به اطلاعات دقیق دشوار است. در آتش سوزی هفته گذشته در تاسیسات اتومی نطنز ایران نیز احتمالاً خسارات شدیدتر از آن است که تا حالا گفته شده است.
تأسیسات هسته ای نطنز ایران در پی یک آتش سوزی احتمالاً به شدت خسارت دیده است. خبرگزاری ایرنا روز یکشنبه از قول بهروز کمالوندی، سخنگوی اداره انرژی اتومی ایران، گزارش کرده است که آتش سوزی روز پنجشنبه در نیروگاه مذکور خسارات شدیدی در پی داشته است. کمالوندی گفته است که ایران در نظر دارد یک دستگاه بزرگتر و مجهزتری را اعمار کرده و جایگزین آن سازد.
آیا تنها یک سالون آتش گرفته است؟
سخنگوی اداره انرژی اتومی ایران در ابتدا گفته بود که در پی این آتش سوزی به نیروگاه یاد شده خسارتی وارد نشده است. به گفته او فقط یک محوطه یا سالون بزرگ آتش گرفته است و خود این نیروگاه اتومی هیچگونه لطمه ای ندیده است.
نیروگاه اتومی نطنز بخش اصلی برنامه های اتومی ایران را تشکیل می دهد که به گفته مقامات ایران هدف این نیروگاه تولید انرژی اتومی برای مقاصد صلح آمیز است. در برابر ایالات متحده امریکا ایران را به تلاش مخفیانه برای ساختن سلاح اتومی متهم می کند و به همین دلیل تحریم هایی را علیه ایران وضع نموده است. این تحریم ها تا اکنون تأثیرات خیلی شدید اقتصادی بر جمهوری اسلامی ایران داشته است.
گمانه زنی ها در مورد احتمال حملات سایبری
مقامات امنیتی ایران تا اکنون در قبال عوامل این آتش سوزی اظهار نظری نکرده اند. روز شنبه یک تن از افراد نزدیک به حکومت ایران به خبرگزاری رویترز گفته است که احتمالاً این آتش سوزی در پی یک حمله سایبری صورت گرفته است. آژانس خبری ایرنا نیز چند روز قبل احتمال سبوتاژ یا اقدامات خرابکارانه عوامل دشمن مثل اسرائیل و ایالات متحده را مطرح نمود، بدون آنکه این کشورها را به صورت مستقیم در این قضیه متهم نماید.
نیروگاه اتومی نطنز که بخش اعظم آن در زیر زمین موقعیت دارد، پس از قرارداد اتومی ایران در سال ۲۰۱۵ تحت نظارت ناظران بین المللی می باشد. ناظران مذکور اعلام کرده اند که در محل این آتش سوزی هیچگونه اثری از مواد رادیواکتیف را تشخیص نکرده اند.
کمالوندی، سخنگوی اداره انرژی اتومی ایران نیز گفته است که آلودگی مواد کیمیایی محتمل نیست و از این بابت نگرانی ای وجود ندارد. افزون بر این در رویداد مذکور هیچکس آسیب ندیده است.