صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۳ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پمپئو: افزایش نفوذ چین در ایران خاورمیانه را به بی‌ثباتی می‌کشاند

پمپئو: افزایش نفوذ چین در ایران خاورمیانه را به بی‌ثباتی می‌کشاند

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا همکاری ۲۵ ساله ایران و چین را خطری برای ثبات و امنیت خاورمیانه ارزیابی کرده است. سخن از قراردادی ۴۰۰ میلیارد دالری است که حوزههای اقتصادی و امنیتی را در برمیگیرد.
ماریا بارتیرومو، خبرنگار این فرستنده خبری روز یکشنبه ۱۲ اسد (۲ اگست) با وزیر امور خارجه آمریکا گفتوگو کرده است. یکی از محورهای این گفتوگو نقش چین در خاورمیانه و بهویژه قرارداد همکاری ۲۵ ساله این کشور با جمهوری اسلامی بوده است.
خبرنگار "فاکسنیوز" به قرارداد ۴۰۰ میلیارد دالری چین با ایران که از آن تحت عنوان سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چنین یاد میشود، اشاره کرده و نظر پمپئو را در این باره جویا شده است.
بارتیرومو میپرسد: «جناب وزیر، اجازه بدهید به موضوع ایران بپردازیم. چون اکنون متوجه شدهایم که توافق چین بر سر سرمایهگذاری ۴۰۰ میلیارد دالری در ایران وارد مرحله نهایی شده است؛ قراردادی که ناظر بر فعالیتهای اقتصادی و امنیتی است. افزون بر سرمایهگذاری کلان در زیرساختهای اقتصادی ایران، بنا بر گزارش فوربس، این توافق ناظر برهمکاری جامع دو کشور در امور دفاعی و تبادل اطلاعات امنیتی است. شما اهمیت این قرارداد را چگونه ارزیابی میکنید؟»
پمپئو در پاسخ به این پرسش تصریح کرد، "همکاری رژیمهایی که برای آزادی در کشور خود ارزشی قائل نیستند و به مشکلات امنیتی در خارج از مرزهای کشور خود دامن میزنند، نباید تعجب کسی را برانگیزد".
مایک پمپئو در ادامه گفت، آمریکا تمام تحریمهایی را که علیه جمهوری اسلامی وضع کرده است، در مورد حزب کمونیست چین و شرکتهای تجاری و دولتی این کشور نیز اعمال خواهد کرد.
وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که کشورهای خاورمیانه نیز باید نسبت به پیامدهای این همکاری آگاه باشند. آنها باید بدانند که ورود چین به خاورمیانه و افزایش نفوذ این کشور در ایران میتواند ثبات منطقه را از بین ببرد.
به باور پمپئو همکاری اقتصادی و امنیتی چین با جمهوری اسلامی تهدیدی است برای اسرائیل و در عین حال تهدیدی است برای عربستان سعودی و همچنین امارات متحده عربی.
وزیر امور خارجه آمریکا بار دیگر ایران را بزرگترین حامی تروریسم در جهان نامید. پمپئو معتقد است که ایران در تلاش برای دستیابی به سامانههای تسلیحاتی است و بازرگانی با چین و سرازیر شدن پول حزب کمونیست چین به ایران عملا باعث افزایش خطر و ناامنی در منطقه خواهد شد.
پمپئو در پاسخ به این پرسش که آیا در واکنش به این اقدامها تحریمهای جدیدی علیه ایران پیشبینی خواهد شد، گفت: «ما تحریمهای جدیدی را روز جمعه [۳۱ جولای] علیه ایران وضع کردیم. ما از این طریق تحریمها علیه ایران را به برنامههای ناظر بر فلزات هم گسترش دادیم.»
وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به پایان تحریمهای تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر گفت که "چنین امری باعث خواهد شد، چین و روسیه بتوانند سامانههای تسلیحاتی به ایران بفروشند و به ایران امکان میدهد سامانههای تسلیحاتی و همچنین جنگافزارهای دیگر را در سراسر جهان به فروش برساند".
او گفت: «ایالات متحده آمریکا از سال ۲۰۱۸ به این سو تمام تلاش خود را به کار بسته است تا مانع از لغو تحریم تسلیحاتی ایران شود».
پمپئو افزود که آمریکا به زودی پیشنویس قطعنامهای در این رابطه را به شورای امنیت ارائه خواهد کرد؛ قطعنامهای که عملا باید مانع از لغو تحریمهای تسلیحاتی ایران شود.
وزیر امور خارجه آمریکا گفته است: «من امیدوارم که همه کشورهای جهان متوجه شوند که اجازه دادن خرید و فروش جنگافزار به جمهوری اسلامی امری واقعا خطرناک است.»