صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سود خالص شرکت ملی نفت عربستان بیش از ۷۳ درصد کاهش یافت

سود خالص شرکت ملی نفت عربستان بیش از ۷۳ درصد کاهش یافت

آرامکو، شرکت ملی نفت عربستان روز یکشنبه (۱۹ اسد) در گزارشی اعلام کرده سود خالص این شرکت در سه ماهه دوم سال جاری میلادی (۲۰۲۰) حدود ۷۳/۴ درصد کاهش یافته است؛ این رقم بیشتر از پیشبینیها بوده است.
آرامکو همچنین اعلام کرده امسال هزینههای سرمایهای بین ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دالر خواهد بود.
منظور از هزینههای سرمایهای پولی است که شرکتها و سازمانها برای خرید، نگهداری و بهینهسازی داراییهای ثابت نظیر ساختمان، زمین، تجهیزات و خودروها خرج میکنند.
به گزارش رویترز بزرگترین صادرکننده نفت جهان گفته است همهگیری سریع کووید-۱۹ باعث شد تقاضای نفت، گاز طبیعی و مشتقات نفتی کاهش یابد.
امین ناصر، مدیرعامل آرامکوی سعودی در اطلاعیهای البته گفته: "با کاهش محدودیتها و بازگشایی کسب و کارها، ما شاهد بهبود جزئی بازار انرژی هستیم."
سود خالص آرامکوی سعودی در سه ماهه دوم امسال به نزدیک ۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دالر رسید؛ این رقم پارسال نزدیک به ۹۳ میلیارد دالر بود.
بعضی تخمینها، سود این شرکت را در سه ماهه دوم سال بیش از ۳۱ میلیارد دالر پیشبینی کرده بودند.
در پایان سه ماهه دوم سال جاری میلادی قیمت هر بشکه برنت در مقایسه با همین مدت پارسال حدود ۳۸ درصد افت داشت؛ این در حالی بود که اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت و تولیدکنندگان بزرگ غیر عضو-ملقب به اوپک پلاس- برای بهبود قیمتها و کاهش مازاد عرضه، از ماه مه تولید روزانه خود را نزدیک به ده میلیون بشکه در روز کاهش داده بودند.
آرامکو سود سهامداران خود را در سه ماهه دوم سال نزدیک به ۱۹ میلیارد دالر اعلام کرده؛ پایه رقم کلی این سود برای سهامداران در سال ۲۰۲۰ حدود ۷۵ میلیارد دالر اعلام شده است. شرکت نفت و گاز "بیپی" در بریتانیا با ثبت ضرری معادلی ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دالر در سه ماهه دوم سال جاری میلادی، سود سهام خود را به نصف کاهش داده است. سود سهام این شرکت در سه ماه دوم سال ۲۰۲۰ به حدود ۵/۲۵ سنت رسید؛ این در حالیست که این سود برای هر سهم در سه ماهه اول امسال ۱۰/۵ سنت بود.
دولت عربستان در اواسط آذر ماه پارسال (دسامبر ۲۰۱۹) با فروش یک و نیم درصد از سهام شرکت آرامکو در بازار سهام ریاض ۲۵ میلیارد و ششصد میلیون دالر به دست آورد که بالاترین عایدی ناشی از عرضه اولیه سهام یک شرکت در بازار بورس بود. در سال ۲۰۱۴، مبلغ حاصل از عرضه اولیه سهام گروه چینی علی بابا در بازار سهام نیویورک به ۲۵ میلیارد دالر بالغ شد. قیمت سهام آرامکو در عرضه اولیه۳۲ ریال سعودی بود که با ورود کرونا و رکود بازار نفت ارزش این سهام کاهش یافت.