صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

انفجار بیروت؛ وزیر اطلاع‌رسانی لبنان استعفا کرد

انفجار بیروت؛ وزیر اطلاع‌رسانی لبنان استعفا کرد

منال عبدالصد نجد، وزیر اطلاعرسانی لبنان با عذرخواهی از مردم اعلام کرده استعفا میکند.
خانم عبدالصمد اولین وزیر کابینه دولت لبنان است که در اعتراض به شیوه مدیریت انفجار مهیب بیروت از دولت کنار میرود.
بیش از شش هزار نفر در تظاهرات گستردهای در مرکز بیروت خواستار کنارهگیری مقامهای سیاسی شدند.
انفجار بیروت؛ دهها نفر کشته و هزاران نفر مجروح شدند
در متن استعفا که در رسانههای محلی منتشر شده، او از آنکه دولت نتوانسته اصلاحات وعده داده شده را عملی کند، ابراز تاسف کرده و از مردم عذر خواسته است.
شبکههای عربی تصویر خانم عبدالصمد را پخش کردند که بیانیه استعفایش را میخواند. او گفت پس از "فاجعه" انفجار بیروت که پایههای "وطن را لرزاند" برای احترام به "روح شهدا و مفقودان" و همراهی با اراده مردم، استعفای خود را اعلام میکند. خانم عبدالصمد در حالی استفعا داد که امروز قرار است نشستی بینالمللی درباره کمک به لبنان برگزار شود.
دیروز پنج نماینده پارلمان از جمله سه نفر از حزب مسیحی کتائب که از احزاب مخالف حزبالله لبنان است، استعفا کردند.
لبنان از چند هفته پیش به دلیل مشکلات اقتصادی دچار بحران جدی بود اما انفجار مهیب بیروت در سهشنبه گذشته مردم را به شدت خشمگین کرده است. در این انفجار دستکم ۱۵۸ نفر کشته، بیش از ۲۰ نفر مفقود و شش هزار نفر زخمی شدهاند. خانه بیش از ۳۰۰ هزار نفر هم آسیب دیده یا از بین رفته است. عامل انفجار ۲۷۰۰ تن نیترات آمونیوم در یک کشتی معرفی شده است.
معترضان از انبار شدن این مقدار مواد منفجره در بندر بیروت برای چند سال خشمگین هستند. بسیاری از معترضان که دیروز به خیابانهای بیروت آمدند و ساختمانهای دولتی را اشغال کردند، مقامهای سیاسی همه جناحها را "فاسد" میخواندند و خواستار کنار رفتن آنها بودند.
قرار است امروز نشستی با حضور رهبران جهان با هدف جمع آوری کمک به مردم لبنان در پی انفجار مهیب و مرگبار پنج روز گذشته در بیروت برگزار شود. این نشست ویدیویی با همکاری فرانسه و سازمان ملل برگزار میشود. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفته که قصد دارد در این نشست شرکت کند. مقامات میزان خسارات انفجار بیروت را حدود ۱۵ میلیارد دالر برآورد کردهاند.