صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

روسیه سفیر آلمان را احضار کرد

روسیه سفیر آلمان را احضار کرد

به نقل از خبرگزاری دولتی تاس، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه به خبرنگاران گفت: «گزا آندریاس فون گیر» سفیر آلمان در روسیه برای گفت وگو درخصوص وضعیت الکسی نوالنی به وزارت خارجه روسیه احضار شد.
وی افزود: ما از برلین انتظار داریم همه اطلاعاتی که در اختیار دارند از نتایج تحقیقات در لابراتوار ارتش آلمان گرفته تا برخی شواهدی که وزارت خارجه آلمان در اختیار دارد را ارائه کند.
زاخارووا گفت: انتظار داریم سفیر آلمان به میدان اسمولنسک (محل قرار گرفتن ساختمان وزارت خارجه روسیه) بیاید.
الکسی ناوالنی  18 روز پیش در حالی که از تومسک در سیبری به مسکو پرواز می کرد در طیاره دچار حمله عصبی شدید شد و در حالی که به کما رفته بود در شفاخانه ای در شهر اومسک سیبری بستری شد.
مقامهای آلمانی به تازگی مدعی شدند که ناوالنی با ماده ای سمی به نام نوویچوک که دو سال پیش در مسمومیت سرگئی اسکریپال، جنرال سابق روسی پناهنده به انگلستان و دخترش یولیا بکار گرفته شده بود، مسموم شده است.
شفاخانه چریته برلین در توییتی خاطرنشان کرد: حال الکسی بهبود یافته و با تلاش طبیبان از کما خارج شده است.
در این توییت گفته شده است که ناوالنی دیگر به دستگاه تنفس مصنوعی وصل نیست.
شفاخانه چریته در مطلب توییتی خود گفته است: ناوالنی همچنین به صداها واکنش نشان می دهد اما هنوز زود است که  پیامدهای مسمومیت وی در درازمدت ارزیابی شود.
در همین حال دمیتری پسکوف سخنگوی رییس جمهوری روسیه ابراز امیدواری کرد که طرف روسی مدارک پزشکی در مورد وضعیت بیماری ناوالنی را ازطرف آلمانی دریافت کند.
ماجرای مسمومیت ناوالنی و انتقال او به شفاخانه ای در آلمان، موجب بروز تنش هایی بین برلین و مسکو شده است.