صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱۰ قوس ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کرونا باعث لغو دومین مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن شد

کرونا باعث لغو دومین مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن شد

کمیسیون برگزارکننده مناظرههای انتخاباتی آمریکا اعلام کرد که دومین مناظره میان دونالد ترامپ و رقیب او جو بایدن برگزار نمیشود. به دلیل ابتلای ترامپ به کرونا قرار بود این مناظره مجازی برگزار شود که او با آن مخالفت کرد. کمیسیون مناظرههای انتخاباتی ایالات متحده شامگاه جمعه ۱۸ میزان (نهم اکتوبر) اعلام کرد که مناظره دوم میان دونالد ترامپ و جو بایدن، رقیب او از حزب دموکرات، در روز پنج شنبه برگزار نمیشود.
نخستین مناظره تلویزیونی دو رقیب انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ۲۹ سپتامبر برگزار شد و مناظره دوم برای ۱۵ اکتوبر برنامه ریزی شده بود.
ترامپ دوم اکتوبر در یک پیام توئیتری تائید کرد که آزمایش کرونای او و همسرش ملانیا مثبت بوده است. تا کنون ابتلای بیش از سی نفر از همکاران نزدیک رئیس جمهوری آمریکا و کارمندان کاخ سفید به بیماری کووید۱۹ قطعی اعلام شده است.
کمیسیون مناظرهها با توجه به ابتلای ترامپ تصمیم گرفت که مناظره دوم غیر حضوری و به صورت کنفرانس ویدئویی برگزار شود. دونالد ترامپ که پس از سه روز بستری بودن در یک بیمارستان نظامی مرخص شده، شامگاه پنجشنبه در گفتوگوی تلفنی با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز گفته بود، تغییر شکل مناظره از حضوری به مجازی "غیرقابل قبول" است.
رئیس جمهوری آمریکا میگوید حاضر نیست وقت خود را با یک بحث و جدل مجازی تلف کند. جو بایدن یک روز پیشتر گفته بود که اگر آزمایش کرونای ترامپ هفته آینده همچنان مثبت باشد، حاضر به مناظره رو در رو با او نیست. بیاعتنایی ترامپ به دستورالعملهای بهداشتی، به خصوص اکراه او در استفاده از ماسک و رعایت فاصلهگذاری فیزیکی، همواره با انتقادهای شدید روبهرو بوده است.
او میگوید حالش کاملا خوب است و آمادگی دارد مبارزات انتخاباتی را از سر بگیرد. با این همه همایشی در فلوریدا که برای امروز برنامه ریزی شده بود به روز دوشنبه موکول شد. همایشهای انتخاباتی هواداران حزب جمهوریخواه به طور معمول حضوری و بدون رعایت فاصلهگذاری برگزار میشود.
بازگشت ترامپ به کارزار انتخاباتی
تیم کارزار انتخاباتی ترامپ میگوید، او شامگاه دوشنبه در فرودگاه بینالمللی اورلاندو در ایالت فلوریدا در جمع هوادارانش حضور مییابد و برای آنها سخنرانی میکند.
فلوریدا از ایالتهایی است که در تعیین نتیجه نهایی انتخابات سوم نوامبر نقش بسیار مهمی دارد. مطابق نظرسنجیها در حال حاضر جو بایدن در این ایالت، مانند بسیاری از ایالتهای دیگر، از رقیب خود پیشی گرفته است.
به تعویق افتادن سخنرانی در فرودگاه فلوریدا به معنی بیکار نشستن ترامپ در روز شنبه نیست. یکی از همکاران رئیس جمهوری آمریکا در جمع خبرنگاران تائید کرده است که دونالد ترامپ قصد دارد روز شنبه جلوی کاخ سفید درباره "قانون و نظم" سخنرانی کند.
رسانههای آمریکایی گزارش دادهاند، برای این سخنرانی حدود دو هزار نفر دعوت شدهاند و ترامپ از بالکن کاخ سفید برای آنها سخنرانی خواهد کرد.