صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱۰ قوس ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کرونا؛ ثبت ۱۵۰ هزار مرگ در برازیل ، ۷ میلیون مبتلا در هند

کرونا؛ ثبت ۱۵۰ هزار  مرگ در برازیل ، ۷ میلیون مبتلا در هند

میزان مرگ و میر بر اثر کرونا در برازیل  که دومین کشور جهان از این نظر است، به بیش از ۱۵۰ هزار نفر رسید. در هند هم شمار مبتلایان از هفت میلیون نفر گذشت.
برازیل  از لحاظ شمار مرگ بر اثر کرونا بعد از آمریکا دومین کشور جهان و هند از نظر تعداد مبتلایان باز هم بعد از آمریکا دومین کشور جهان است. در هر دو زمینه آمریکا اولین کشور است اما پیشبینی میشود هند تا پایان این ماه آمریکا را پشت سر بگذارد و به مرکز اصلی ابتلا به کرونا در جهان تبدیل شود.
در برازیل  چه خبر است؟
اوایل هفته جاری، میزان ابتلا در برازیل  از مرز پنج میلیون نفر گذشت.
ژائیر بولسنارو، رئیسجمهوری، متهم شده که همواره از زمان شروع همهگیری، خطر ویروس کرونا را کم اهمیت جلوه داده، و به نظر کارشناسان درمورد اقدامات محدودکننده اعتنایی نکرده است.
میزان مرگ و میر در برازیل ، بهطور قابل ملاحظهای از دیگر کشورهای آمریکای جنوبی بالاتر بوده است، و شهر سائو پائولو بدترین وضعیت را داشته و بیشترین آسیب را دیده است.
براساس آمار وزارت بهداشت برازیل ، از زمان شروع ثبت مرگ و میرها در مارچ، ۱۵۰ هزار و ۱۹۸ نفر بر اثر کووید-۱۹ جانشان را از دست دادهاند. همچنین، آزمایش کرونای بیش از پنج میلیون و ۸۰ هزار نفر هم مثبت بوده است.
این در حالی است که در کلمبیا، دومین کشور بعد از برازیل  از لحاظ آسیب کرونا، ۲۷ هزار و ۴۹۵ مرگ و ۸۹۴ هزار و ۳۰۰ مورد ابتلای تاییدشده داشته است.
با این حال، شمار روزانه مبتلایان جدید در برازیل  کم کم در حال کاهش است؛ میزان مرگ و میر به مدت دو ماه در تابستان رقم تقریبا ثابت و بالای یک هزار نفر در روز بود.
نوع عملکرد آقای بولسونارو برای مدیریت این همهگیری، تصمیماتش در مخالفت با اعمال محدودیتها و اولویت دادن به اقتصاد، مردم را شدیدا دو دسته کرده است.
آقای بولسونارو برای کوچک جلوه دادن کووید-۱۹ مورد انتقاد است، او این بیماری را یک "آنفلوآنزای خفیف" خوانده بود.
ژئیر بولسونارو، رئیسجمهوری، همواره این انتقادات را رد کرده است، حتی هنگامی که خودش در ماه جون به کووید-۱۹ مبتلا شد.
همیلتون مورائو، معاون رئیسجمهوری برازیل ، در ماه اگست، از عملکرد و رویکرد دولت دفاع کرد، و درعوض تقصیر شیوع بیماری را گردن مردم انداخت و گفت که فقدان انضباط بین مردم در رعایت فاصلهگذاری اجتماعی باعث شیوع بیشتر کرونا شده است.
در هند چه اتفاقی افتاده؟
کمتر از دو هفته پیش شمار مبتلایان ثبت شده در هند شش میلیون نفر بود اما در این دو هفته یک میلیون دیگر به آن اضافه شد و حالا هند به طور رسمی هفت میلیون نفر بیمار مبتلا به کرونا دارد.
مقامها در هند به دلیل نگرانی از رکود اقتصادی به تدریج محدودیتهای بهداشتی را کمتر میکنند و همین موضوع به عاملی برای بالارفتن سرعت ابتلا تبدیل شده است
با این حال با توجه به جمعیت یک میلیارد نفری هند، شمار مرگ و میر ثبت شده بر اثر کرونا کمی بیش از ۱۸۰ هزار نفر است که به نسبت از کشورهای مشابه به نسبت جمعیت آمار پایینتری است. اما گورستانها و بیمارستانهای مملو از مرده در هند نشان میدادکه ممکن است آمار واقعی بالاتر از این باشد.
هند زمانی دچار بحران شد که قرنطینه سفت و سخت در شهرها اعمال شد و دهها هزار کارگر فصلی مجبور شدند به دلیل بیکاری به روستاها و شهرهای حاشیهای بازگردند. به دلیل آنکه وسیله نقلیه کافی وجود نداشت آنها کیلومترها با پای پیاده طی کردند و بسیاری در راه جان دادند از جمله کودکان.
از مارچ امسال ۱۲۲ میلیون نفر در هند کار خود را از دست دادهاند.
آمار مبتلایان در هند از ژوئیه که یک میلیون نفر بود به مدت سه ماه هفت برابر شد اما دولت میگوید در این وضعیت اقتصادی چارهای جز برداشتن محدودیتها ندارد ضمن آنکه خانواده بیکاران به فقر و گرسنگی کودکانشان اعتراض دارند.