صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳ عقرب ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آلمان ۱۰۱ پناهجوی دیگر را از جزایر یونان انتقال داد

آلمان ۱۰۱ پناهجوی دیگر را  از جزایر یونان انتقال داد

این مهاجران اعضای ۲۶ خانواده هستند. آنها ابتدا در یک مرکز پذیرایی در فریدلند اسکان داده شده اند و سپس به هفت ایالت آلمان تقسیم می شوند. انگلا مرکل، صدراعظم  آلمان می خواهد در هفته آینده با انجمن های شهرداری ها در مورد پذیرش پناهجویان گفتگو کند. آلمان پس از آتش سوزی اردوگاه موریا در جزیره لیسبوس یونان وعده داد که یک تعداد از پناهجویان این اردوگاه را می پذیرد. مهاجران که روز جمعه وارد شهر هانوفر آلمان شدند از همین جمع اند. این پناهجویان اولین افرادی از یک گروه ۱۵۵۳ نفری هستند که قبلاً توسط حکومت یونان واجد شرایط حفاظت شناخته شده اند. به گفته وزارت داخله آلمان، از ابتدای سال جاری تاکنون در مجموع ۹۰۵ پناهجو از یونان با هواپیما به آلمان آورده شده اند. آنها به گروه های مختلفی تعلق دارند که براساس توافق نامه های مختلف به آلمان انتقال پیدا کرده اند. در بهار سال روان میلادی تصمیم گرفته شد تا ۲۴۳ کودک بیمار همراه با خانواده هایشان از یونان به آلمان انتقال داده شوند. علاوه بر این، حکومت آلمان اعلام کرد که در پذیریش ۴۰۰ خردسال بدون همراه که پس از آتش سوزی در موریا توسط حکومت یونان به مناطق غیر جزیره یی منتقل شده اند، شرکت خواهد کرد. آلمان حداکثر ۱۵۰ تن از این کودکان را می پذیرد. در هفته آینده، انگلا مرکل صدراعظم آلمان می خواهد در مورد پذیرش پناهجویان از اردوگاه های یونان و وضعیت آنها در آلمان با انجمن های مرکزی شهرداری ها بحث کند. مارتینا فیتس معاون سخنگوی حکومت آلمان در برلین اعلام کرد که والی ها، شهرداران و روسای شورا های ایالتی قرار است در این کنفرانس ویدیویی شرکت کنند.
فیتس گفت: «حکومت فدرال به طور كلی از تعهد بسیاری از ایالت ها، شهرها و شهرداری ها نسبت به افرادی كه نیاز به حفاظت دارند استقبال می كند.» او در ادامه گفته است که با این حال، حکومت فدرال می خواهد تصمیم در مورد پذیرش پناهجویان برعهده حکومت فدرال باشد، حتی اگر در برخی از شهرداری ها  "تمایل ویژه ای برای پذیرش" وجود داشته باشد. شهرداری ها و ایالتهای فدرال باید به این مسئولیت احترام بگذارند.
فیتس انتقاد کرده می گوید: «برخی از برنامه های ایالتی برای پذیرش پناهجویان، بدون موافقت وزارت داخله کشور بوده و مطابق با قوانین موجود نیستند.» او در ادامه می گوید که اما این وضعیت قانونی نباید تغییر کند.
ایالت های تورینگن و برلین تلاش کردند تا برای ایالت های که می خواهند پناهجویان بیشتری را بپذیرند، زمینه را مساعد گردانند. اما درخواست این دو ایالت در ماه گذشته در شورای فدرال اکثریت را بدست نیاورد.
بسیاری از شهرداری ها نیز آمادگی شانرا برای پذیریش تعداد بیشتر پناهجویان یعنی بیشتر از آنچه که در برنامه تقسیم و سهیمه مشخص گردیده است، بپذیرند.