صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳ قوس ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

یونیسف برای واکسن احتمالی کرونا یک میلیارد سرنگ ذخیره میکند

یونیسف برای واکسن احتمالی کرونا یک میلیارد سرنگ ذخیره میکند

هنوز تولید واکسن کرونا شروع نشده اما صندوق کودکان سازمان ملل ذخیره سرنگ برای تزریق آن را در دستور کار قرار داده است. یونیسف میگوید در مرحله نخست تا پایان سال ۲۰۲۰ بیش از نیم میلیارد سرنگ ذخیره میکند.
صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) میگوید برای جلوگیری از هر گونه اختلال و کمبود در اقلام مورد نیاز برای واکسینه کردن شهروندان در برابر بیماری کووید۱۹ از هم اکنون تهیه و ذخیرهسازی برخی وسائل، به خصوص سرنگ را آغاز کرده است. یونیسف روز دوشنبه ۱۹ اکتوبر (۲۸ میزان) در بیانیهای اعلام کرد در مرحله نخست تا پایان امسال ۵۲۰ میلیون سرنگ ذخیره میکند که به طور عمده برای کشورهای فقیر در نظر گرفته شدهاند.
به گزارش خبرگزاری آلمان، هنریتا فور، رئيس یونیسف میگوید واکسیناسیون جهانی برای پیشگیری از ابتلا به کووید۱۹، یکی از "بزرگترین چالشهای تاریخ بشر" خواهد بود و لازم است با همان سرعتی که واکسن تولید میشود برای استفاده از آن آماده بود. برای این منظور نهاد وابسته به سازمان ملل قصد دارد با همکاری سازمان بهداشت جهانی تا پایان سال ۲۰۲۰ علاوه بر بیش از نیم میلیارد سرنگ و حدود پنج میلیون جعبه مخصوص برای نگهداری سرنگهای مصرف شده ذخیره کند.
بر پایه بیانیه یونیسف قرار است تعداد سرنگهای ذخیره شده تا پایان سال آینده میلادی به یک میلیارد برسد. سازمان بهداشت جهانی ابراز امیدواری کرده که برخی از واکسنهایی که مراحل نهایی آزمایشهای بالینی را پشت سر میگذارند سال آینده به تولید انبوه برسند.
تولید واکسن، احتمالا بهار
در حال حاضر ۴۲ واکسن در کشورهای مختلف وارد مرحله آزمایش بالینی شدهاند و ۱۰ واکسن در مرحله کارآزمایی گسترده و نهایی و در آستانه دریافت مجوز تولید انبوه قرار دارند. سازمان بهداشت جهانی حدود پنج ماه پیش برآورد کرده بود تولید واکسن دستکم ۱۱ ماه دیگر زمان میبرد. این پیشبینی به تولید انبوه واکسنهایی مربوط میشود که در دسترس شهروندان کشورهای مختلف قرار میگیرند.
نخستین مجوز دولتی برای تولید انبوه واکسن پیشگیری از ابتلا به کرونا چند ماه پیش در روسیه صادر شد اما کارشناسان بینالمللی درباره طی شدن مراحل لازم آزمایش آن تردیدهای جدی دارند. سرگئی سابیانین، شهردار مسکو میگوید واکسیناسیون گسترده شهروندان روسی میتواند از ماه آینده آغاز شود و این کار "پیروزی نهایی" در مقابله با همهگیری ویروس خواهد بود. کارشناسان از این که واکسن روسی پیش از گذراندن آزمایشهای نهایی و تائید مراجع بیطرف مجوز تولید دریافت کرده ابراز نگرانی میکنند.
رکورد جدید موارد ابتلا در روسیه
روسیه به لحاظ مساحت پهناورترین کشور جهان به شمار میرود و موارد جدید ابتلا در آن از هفتهها پیش به شدت افزایش یافته است.
منابع رسمی در روسیه روز دوشنبه اعلام کردند که در ۲۴ ساعت گذشته نزدیک به ۱۶ هزار مورد ابتلای جدید در این کشور شناسایی شده است.
این تعداد مبتلای جدید در یک روز تا کنون در روسیه ثبت نشده بود. شمار مبتلایان در روسیه تا ظهر سهشنبه به بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر افزایش یافته است. رکوردهای جدید از برخی کشورهای دیگر نیز گزارش شده است. به عنوان نمونه ایتالیا با ۱۱ هزار و ۷۰۰ مورد ابتلای جدید در روز گذشته بالاترین آمار روزانه ابتلا در این کشور از شروع پاندمی را ثبت کرد.
مطابق آمار دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز تا ظهر ۲۹ میزان ماه بیش از ۴۰ میلیون و ۴۰۰ هزار مورد ابتلا در ۱۸۹ کشور جهان شناسایی شده و نزدیک به یک میلیون و ۱۲۰ هزار نفر از مبتلایان به کووید۱۹ جان خود را از دست دادهاند. ایالات متحده با بیش از هشت میلیون و ۲۱۵ هزار مبتلا و حدود ۲۲۰ هزار قربانی درگیرترین کشور جهان با پاندمی کرونا محسوب میشود. تا کنون نیمی از موارد شناسایی شده ابتلا در جهان مربوط به آمریکا، هند و برزیل بوده است.