صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نیویورک‌ تایمز: 'اسرائیل مرد شماره دو القاعده را به نیابت از آمریکا در تهران کشته است'

نیویورک‌ تایمز: 'اسرائیل مرد شماره دو القاعده را  به نیابت از آمریکا در تهران کشته است'

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی اختصاصی مدعی شده که نیروهای اطلاعاتی اسرائیل، به نیابت از آمریکا، ابو محمد المصری که از مظنونان اصلی بمبگذاریهای سفارت آمریکا در کنیا و تانزانیا بود را در تهران ترور کردهاند. از ابو محمد المصری به عنوان عضو ارشد القاعده و نفر دوم این گروه یاد میشود. تاریخ مورد اشاره در نیویورک تایمز به گزارشی مربوط میشود که مرداد امسال از ترور شدن "یک مرد لبنانی به همراه دخترش" در تهران خبر میداد.
سعید خطیبزاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این گزارش "هرگونه حضور اعضای القاعده" در ایران را تکذیب کرده و طرح این مساله را "در چارچوب جنگ همهجانبه اقتصادی، اطلاعاتی و روانی" خوانده است.
آقای خطیب زاده، آمریکا و اسرائیل را متهم کرده که با دروغپردازی و درز اطلاعات ساختگی به رسانهها، ایران را با چنین گروههایی مرتبط میکنند. رسانهها در ایران، ۱۸ اسد گذشته، خبر مربوط به کشته شدن یک پدر و دختر در محله پاسداران تهران را منتشر کردند و به نقل از همسایگان آنها نوشتند که این دو تبعه ایران نبودهاند. این رسانهها مرد کشته شده را حبیب داوود، استاد تاریخ و تبعه لبنان معرفی کردند و دخترش را هم مریم داوود، ۲۷ ساله، شناسایی کردند. اکنون نیویورک تایمز میگوید از طریق چهار مقام امنیتی و اطلاعاتی دریافته که این دو نفر عبدالله محمد عبدالله ملقب به ابو محمد المصری و دختر او مریم بودهاند. این روزنامه مریم المصری را همسر حمزه بن لادن، پسر اسامه بن لادن، رهبر سابق گروه القاعده خوانده است.
ابو محمد المصری که از او به عنوان مغز متفکر و طراح بزرگ حملات القاعده یاد شده، از سال ۱۹۹۸ که بمبگذاریها در سفارتهای آمریکا دارالسلام تانزانیا و نایروبی کنیا، دهها نفر را کشت، در بالای فهرست «تحت تعقیب» پلیس افبیآی قرار داشته و دولت آمریکا برای دریافت هرگونه اطلاعاتی درباره او ۱۰ میلیون دالر جایزه تعیین کرده بود. نیویورک تایمز نوشته: «بنابر گفته چهار مقام دولتی، عملیات کشتن او توسط ماموران اسرائیلی به نیابت از آمریکا صورت گرفته است. هنوز معلوم نیست که نهادهای امنیتی و اطلاعاتی آمریکا هم در جریان این عملیات نقشی داشتهاند یا خیر اما این نهادها سالها حرکات آقای المصری در ایران را زیر نظر داشتند.» تاریخ کشته شدن این پدر و دختر در تهران دقیقا برابر با بیست و دومین سالگرد بمبگذاریهای سفارتهای آمریکا در نایروبی و دارالسلام در ۷ اگوست سال ۱۹۹۸ است.
نیویورک تایمز نوشته: «محلی که این ترور در آن صورت گرفته، به لحاظ ژئوپلتیکی و عملیات ضد جاسوسی علیه تروریسم، آنچنان نامتعارف و پیچیده است که اگرچه در باره مرگ آقای المصری شایعاتی مطرح شده بود اما هرگز تایید نشده بود. به دلایلی که هنوز هم معلوم نیست، القاعده مرگ یکی از رهبران بلندپایه خود را اعلام نکرده است. مقامهای ایران به طور کلی آن را نادیده و پنهان نگه داشتند و هیچ کشور دیگری هم تاکنون مسئولیت این قتل هدفمند را بر عهده نگرفته است». نیویورک تایمز ابو محمد المصری، ۵۸ ساله، را مرد شماره دو القاعده خوانده و نوشته او در ردهبندی رهبری القاعده، پس از ایمن ظواهری قرار داشت.