صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

فضاپیمای اسپیس ایکس ۴ فضانورد را به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌برد

فضاپیمای اسپیس ایکس ۴ فضانورد  را به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌برد

فضاپیمای شرکت «اسپیس ایکس» یکشنبه شب چهار فضانورد را از آمریکا به ایستگاه فضایی بین المللی خواهد برد.
قرار است پرتاب فضاپیمای «اسپیس ایکس» ساعت ۱۹:۲۷ به وقت محلی (۱:۲۷ بامداد دوشنبه به وقت اروپای مرکزی) ازمرکز فضایی کندی در ایالت فلوریدا انجام شود.
طبق برنامه ریزی انجام شده سه فضانورد آمریکایی و یک فضانورد چاپان روز سه شنبه حدود ساعت پنج صبح به وقت اروپای مرکزی  پس از سفری حدودا ۲۷ ساعته به ایستگاه فضایی بین المللی خواهند رسید.
این چهار فضانورد به دو فضانورد روس و یک فضانورد آمریکایی که هم اکنون در ایستگاه فضایی بین المللی به سر می برند ملحق خواهند شد. آنها قرار است شش ماه آینده را در ایستگاه فضایی بین المللی سپری کنند.
مایک پنس، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده برای تماشای پرتاب فضاپیمای «اسپیس ایکس» به فلوریدا خواهد رفت. فضاپیمای «دراگن» متعلق به شرکت خصوصی «اسپیس ایکس» پیش از این طی سال جاری دو فضانورد آمریکایی را به ایستگاه فضایی بین المللی برده و سپس به زمین بازگردانده بود.
«دراگن» اکنون پس از فضاپیمای روسی «سایوز» دومین فضاپیمایی است که قابلیت اعزام فضانوردها به ایستگاه فضایی بین المللی را دارد. «سایوز» از سال ۲۰۱۱ و به دنبال توقف فعالیت فضاپیماهای ناسا تنها وسیله انتفال فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی بود.
یک فضاپیمای دیگر که شرکت «بوئینگ» آن را تولید کرده ممکن است تا یک سال دیگر برای اعزام فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی به جمع «دراگن» و «سایوز» اضافه شود.