صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

المپیک توکیو؛ توماس باخ «اطمینان» دارد مسابقات با تماشاگر برگزار خواهند شد

المپیک توکیو؛ توماس باخ «اطمینان» دارد  مسابقات با تماشاگر برگزار خواهند شد

رئیس کمیته بینالمللی المپیک میگوید "بسیار مطمئن است" که تماشاگران در رقابتهای المپیک توکیو حضور خواهند داشت.
توماس باخ همچنین گفت این کمیته "تلاش زیادی" خواهد کرد به تماشاگران قبل از رسیدن به جاپان واکسن زده شود. آقای باخ اکنون در چاپان مشغول مذاکره در مورد چگونگی برگزاری بازیها در سال آینده میلادی است.
بازیهای توکیو قرار بود تابستان امسال انجام شود اما به دلیل همهگیری جهانی ویروس کرونا یک سال به تعویق افتاد. بیشتر از ۱۱۰۰۰ ورزشکار و ۲۰۰ کشور قرار بود در این مسابقات شرکت کنند.
آقای باخ پس از مذاکره با یوشیهیده سوگا نخستوزیر جاپان به خبرگزاری فرانسه گفت: "ما با در نظر گرفتن تمام معیارهایی که میتوان تصور کرد، مجموعه بسیار بزرگی از راهکارها را در نظر گرفتهایم. این موجب شده خیلی خیلی مطمئن باشیم که تماشاگران را سال آینده در ورزشگاهها خواهیم داشت."
دیدار آقای باخ پس از برگزاری یک تورنمنت ژیمناستیک در جاپان انجام شد. این تورنمنت با شرکت ۲۲ ورزشکار از کشورهای مختلف و حضور دهها هزار تماشاگر برگزار شد.
ورزشکاران بینالمللی قبل از رسیدن به جاپان دو هفته قرنطینه شدند و سپس دور از بقیه در هتلهایشان در توکیو نگه داشته شدند. آنها همچنین هر روز آزمایش پیسیآر (معمولترین آزمایش تشخیص ویروس کرونا در جهان) دادند. تاکنون هم چاپان و هم کمیته بینالمللی المپیک تاکید کردهاند که مسابقات تابستان آینده برگزار میشود. توشیرو موتو مسئول اجرایی برگزاری المپیک ۲۰۲۰ اوایل سال جاری میلادی گفته بود تلاش خواهند کرد از برگزاری مسابقات پشت درهای بسته جلوگیری شود. او همچنین گفت این احتمال وجود دارد که مسابقات با "تعداد محدودی" تماشاگر برگزار شود و تعداد افراد غیرورزشکار کاروان کشورها نیز کاهش پیدا کند.
اوایل هفته گذشته از آقای باخ سوال شد که ایا برای فراهم کردن مقدمات لغو بازیها راهی جاپان میشود اما او "بشدت" این شایعه را رد کرد. پیشتر معاون او نیز گفته بود که این مسابقات "با کرونا یا بدون کرونا" برگزار خواهد شد. سیکو هاشیموتو وزیر المپیک چاپان نیز گفته بود که المپیک "به هر قیمتی" در سال ۲۰۲۱ برگزار خواهد شد. در حال حاضر این امید وجود دارد که یک واکسن کرونای موثر تا سال آینده میلادی به بازار بیاید. شرکتهای فایزر و بایواِنتک میگویند نتایج اولیه نشان داده واکسن کرونایی که ساختهاند تا ۹۰ درصد از سرایت کرونا جلوگیری میکند.