صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

انتخابات آمریکا؛ تیم ترامپ از شکایت اصلی خود در پنسیلوانیا عقب‌نشینی کرد

انتخابات آمریکا؛ تیم ترامپ از شکایت اصلی  خود در  پنسیلوانیا عقب‌نشینی کرد

تیم انتخاباتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از یکی از مهمترین بخشهای اقدام حقوقی خود که در آن خواهان توقف تایید نتایج آرا در ایالت پنسیلوانیا شده بود، عقبنشینی کرده است.
پنسیلوانیا یکی از ایالتهای سرنوشتساز در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود که برآورد پیروزی جو بایدن در آن و کسب ۲۰ رای الکترال (کالج انتخاباتی) این ایالت باعث شد آرای الکترال آقای بایدن به عدد ۲۷۰ برسد و رسانهها او را برنده انتخابات اعلام کنند.
اعتراض به نتیجه آرای این ایالت به ویژه رایهای پستی و نظارت بر شمارش آنها یکی از مهمترین بخشهای دعوای حقوقی تیم آقای ترامپ و ادعاهای خود او مبنی بر تقلب در انتخابات بود.
اما در نسخه تازه شکایت تیم حقوقی آقای ترامپ به دادگاه فدرال، این ادعا که مقامهای انتخاباتی به صورت غیرقانونی مانع از نظارت بر شمارش صدها هزار رای پستی در شهرهای فیلادلفیا و پیتسبورگ شدهاند، حذف شده است.
دادخواست تازه تنها به تعداد محدودی از آرای پستی در بخشهایی از ایالت پنسیلوانیا مربوط میشود. آقای بایدن، نامزد حزب دموکرات در این ایالت با اختلاف بیش از ۶۰ هزار رای (حدود یک درصد آرا) برنده شده است.
آقای ترامپ در توییتهای متعدد خود در روزهای اخیر مدعی پیروزی در انتخابات شده و وعده ادامه دعوای حقوقی و ثبت شکایتهای تازه علیه نتایج اعلام شده در چند ایالت را داده است. او همچنین گفته که بسیاری از شکایتها از طرف تیم او مطرح نشده بلکه از سوی کسانی ارائه شده که فکر میکنند در انتخابات تخلف رخ داده است. آقای ترامپ از پذیرش پیروزی جو بایدن سر باز میزند و این مسئله باعث شده است که روند انتقال قدرت با مشکلاتی روبرو شود. مراسم تحلیف رئیس جمهور بعدی آمریکا روز ۲۰ جنوری (حدود دو ماه دیگر) برگزار میشود.
روز شنبه هم هواداران آقای ترامپ در واشنگتن راهپیمایی کردند تا از ادعاهای او درباره وقوع تقلب در انتخابات حمایت کنند. باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا و از حامیان اصلی آقای بایدن در انتخابات، به بیبیسی گفت که شکاف در ایالات متحده نسبت به چهار سال پیش که دونالد ترامپ در انتخابات پیروز شد بسیار بیشتر شده است.