صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۷ اسد ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رئیس جمهوری چین 'اقتصاد عظیم' کشورش را به روی تجارت خارجی می‌گشاید

رئیس جمهوری چین  'اقتصاد عظیم' کشورش را به روی تجارت خارجی می‌گشاید

شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین گفته است که چین "اقتصاد عظیم" خود را به روی واردات کالاها و خدمات با کیفیت بالاتر میگشاید.
آقای شی که در نشست مجازی مجمع همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوس آرام - آپک - سخن میگفت، افزود که کشورش آماده است تا با کشورهای بیشتری پیمان تجارت آزاد امضا کند.
علاوه بر کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا، چند کشور دیگر از جمله استرالیا، ایالات متحده، روسیه و کانادا در آپک عضویت داردند.
نشست جاری تا روز جمعه ادامه دارد اما هنوز مشخص نیست که آیا دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا نیز در این نشست سخنرانی خواهد کرد یا نه.
آقای ترامپ از نشستهای قبلی این مجمع برای ارائه دیدگاه خود در مورد آینده تجارت جهانی استفاده کرده و به خصوص از چین به خاطر آنچه که حمایت از صادرات و ایجاد مانع در برابر واردات خوانده انتقاد به عمل آورده است.
چین و ایالات متحده از سال ۲۰۱۸ بر سر مسائل حساسی مانند تعرفههای واردات و فعالیت شرکتهای فنآوری چینی در امریکا درگیر اختلاف تجاری بودهاند.
آقای شی در سخنرانی روز پنجشنبه تکذیب کرد که کشورش در نظر دارد از همکاری با سایر کشورها در زمینه کاهش آلودگی محیط زیست خودداری کند و همچنین نسبت به سیاست حمایت تجاری توسط سایر کشورها هشدار داد.
آقای شی گفت: "ما با خودداری از همکاری زیست محیطی یا ایجاد یک محفل کوچک از چند کشور به منظور بیرون نگاه داشتن سایر کشورها در صدد برنخواهیم آمد که در جهت خلاف سیر تاریخ حرکت کنیم."