صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نخست وزیر اسرائیل؛ در سفری مخفیانه به عربستان با بن‌سلمان و پومپئو دیدار کرده است

نخست وزیر اسرائیل؛ در سفری مخفیانه به عربستان  با بن‌سلمان و پومپئو دیدار کرده است

رسانههای اسرائیلی گزارش دادهاند که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز یکشنبه در سفری "مخفیانه" به عربستان سعودی رفته است.
این گزارشها میگوید آقای نتانیاهو در این سفر با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و مایک پومپئو، وزیر خارجه امریکا دیدار کرده است. این اولین سفر نخست وزیر اسرائیل به عربستان است که گزارش آن منتشر میشود.
گفته می‌‌شود یوسی کوهن، رئیس موساد، سازمان اطلاعات و امنیت اسرائیل هم در این دیدار حضور داشته است اما بنی گانتز، وزیر دفاع و گابی اشکنازی، وزیر خارجه اسرائیل در جریان این سفر نبودهاند.
روزنامه والاستریت ژورنال به نقل از مقامهای سعودی گزارش داده است که بنیامین نتانیاهو و محمد بن سلمان در این دیدار درباره عادی سازی روابط و همین طور مسئله ایران صحبت کردهاند اما توافقی بین دو طرف صورت نگرفته است.
اسرائیل ایران را بزرگترین دشمن خود میداند و عربستان که از چهار سال پیش روابط خود را با ایران قطع کرده جمهوری اسلامی را رقیب و تهدیدی جدی برای خود میبیند.
تا کنون هیچ مقامی به صورت رسمی سفر آقای نتانیاهو به عربستان را تایید نکرده اما یکی از مشاوران او در توییتی به صورت تلویحی گفته است که این سفر و دیدار انجام شده است. رادیو ارتش اسرائیل هم خبر این دیدار را اعلام کرده است. گزارش شده که هواپیمای آقای نتانیاهو ساعت هفت و نیم بعد از ظهر یکشنبه ۲۲ نوامبر به سمت شهر نیوم در عربستان پرواز کرده و بعد از نیمهشب به اسرائیل بازگشته است.
پرواز آقای نتانیاهو به شهر نیوم در ساحل دریای سرخ در سایتهای ردیابی پرواز رصد شده است.
عادیسازی روابط بین اسرائیل و عربستان، به عنوان یکی از مهمترین کشورهای مسلمان خاورمیانه، همواره در دستور کار دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا بوده است.
آقای ترامپ امیدوار است در اقدامی مشابه آنچه در عادیسازی روابط میان اسرائیل با امارات متحده و بحرین رخ داد، عربستان و اسرائیل را هم به پای میز توافق بکشاند. حدود دو ماه پیش امارات و بحرین در واشنگتن بیانیه مشترکی برای تعهد به صلح با عنوان "توافق ابراهیم" با اسرائیل امضا کردند.
این توافق به عنوان نقطه عطف و تحولی تاریخی در روابط رسمی کشورهای عربی و اسرائیل در طی دههای اخیر توصیف شد.
بعد از اعلام این توافق ملک سلمان، پادشاه عربستان از تلاش امریکا برای بهبود روابط اسرائیل با کشورهای عربی استقبال کرد اما تاکید کرد که کشورش خواهان حل دائمی و عادلانه مسئله فلسطین است.
از سوی دیگر خبر دیدار آقای نتانیاهو با محمد بن سلمان و مایک پومپئو در حالی منتشر میشود که حدود دو هفته پیش رسانهها گزارش دادند که دولت ترامپ قصد دارد در هفتههای پایانی کار خود، با هماهنگی اسرائیل و چند کشور عربی خلیج فارس مجموعهای از تحریمهای تازه و غیرمرتبط با برنامه هستهای علیه ایران اعمال کند.
در آن گزارشها دلیل چنین اقدامی جاری کردن "سیلی" از تحریمهای غیرهستهای و افزایش فشار بر ایران برای سختتر شدن بازگشت دولت جو بایدن، رئیس جمهور منتخب امریکا، به برجام عنوان شده بود.