صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۱۶ حوت ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بایدن هواداران ترامپ را " تروریست‌های داخلی" خواند

بایدن هواداران ترامپ را

رئیس‌جمهور آتی امریکا دونالد ترامپ را مسئول حمله به ساختمان کنگره و روز حمله را "تیره‌ترین روز تاریخ" ایالات متحده نامید. او نیروهای امنیتی را نیز به برخورد بیش از حد نرم با هواداران ترامپ متهم کرد. جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب امریکا روز حمله هواداران دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور کنونی این کشور به ساختمان کنگره در واشنگتن را یکی از "تیره‌ترین روزهای" ایالات متحده خواند و ترامپ را مسئول این واقعه دانست .
ترامپ که از مایک پنس، معاون خود خواسته بود نتایج انتخابات ریاست جمهوری را در روز بررسی آرای الکترال (چهارشنبه ۶ جنوری) در کنگره باطل اعلام کند، حامیان خود را فرا خوانده بود تا در این روز به سوی کنگره راهپیمایی کنند. پس از آن که مایک پنس اعلام کرد، دلایل و مدارک کافی برای ابطال نتیجه انتخابات وجود ندارد، هواداران ترامپ به سمت ساختمان کنگره (کاپیتول) به‌راه افتادند و با حمله به سوی مأموران امنیتی توانستند وارد آن شوند. در جریان این درگیری‌ها چهار نفر کشته و چند مأمور پولیس نیز زخمی شدند. به گزارش شبکه خبری ان‌تی‌وی،‌ جو بایدن، رئیس‌جمهور آتی امریکا در سخنانی در ویلمینگتون، زادگاه خود در ایالت دلاور در شامگاه پنج‌شنبه ۷ جنوری گفت، "ترامپ از همان ابتدا تهاجمی کامل را علیه نهادهای دموکراتیک امریکا به‌راه انداخت". او افزود: «حمله به کاپیتول در روز گذشته یکی از تیره‌ترین روزهای تاریخ ملت ما بود.» بایدن هواداران مسلح ترامپ را به "تروریست‌های داخلی" تشبیه کرد. او مقام‌ها و نیروهای امنیتی این کشور را نیز متهم کرد که بیش از اندازه با تظاهرکنندگان مدارا کرده‌اند، در حالی که در برخورد با تظاهرات ضدنژاد پرستانه در ماه‌های گذشته به‌گونه‌ای دیگر عمل کرده بودند. بایدن تأکید کرد: «بر هیچ کس پوشیده نیست که اگر تظاهرات روز چهارشنبه به جای هواداران ترامپ مربوط به سیاه‌پوستان بود آن‌ها کاملا متفاوت برخورد می‌کردند.» هواداران ترامپ روز چهارشنبه ۶ جنوری وارد ساختمان کنگره شده و نمایندگان که جانشان به خطر افتاده بود به مکان‌های امن منتقل شد‌ند. معترضان توانستند از موانع امنیتی جلوی کنگره گذشته و پولیس و نیروهای امنیتی را پشت سر بگذارند .
بسیاری از سیاستمداران و چهره‌های مطرح امریکا از این وقایع ابراز انزجار کرده‌اند. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان خواستار برکناری ترامپ شده و چندین مقام، از جمله ایلین چائو، وزیر حمل‌ونقل این کشور در اقدامی اعتراضی از سمت خود استعفا کرده‌اند .