صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۱۶ حوت ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هشدار کلینتون درباره «بازی خطرناک» ترامپ: امیدوارم جنگی را با ایران آغاز نکند

هشدار کلینتون درباره «بازی خطرناک» ترامپ:  امیدوارم جنگی را با ایران آغاز نکند

هیلاری کلینتون، نامزد دموکراتها در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ ایالات متحده امریکا در توییتی نوشت: «یکی از هدیههایی که ترامپ میتواند به کشور و جهان بدهد، این است که در ۱۵ روز آخر دوره ریاست جمهوری خود جنگی را با ایران آغاز نکند.»
وی تاکید کرد که تشخیص این موضوع که آیا دولت وی برخی اقدامات را به طور عمدی انجام میدهد یا بر اساس بیکفایتی صورت میگیرد دشوار است.
وی اضافه کرد که در هر صورت آنها در حال انجام یک بازی خطرناک هستند.
این هشدار در حالی انجام میشود که در هفتههای اخیر تنشها بین ایران و امریکا به اوج خود رسیده است. وزارت دفاع امریکا در بحبوحه افزایش تنشها یکشنبه شب دستور داد تا ناو هواپیمابر یواساس نیمیتز همچنان در خاورمیانه باقی بماند.
كریستوفر میلر وزیر دفاع موقت امریکا در بیانیهای اعلام کرد که به نیمیتز دستور داده فعالیت روزانهاش را از سر بگیرد: «این ناو در حوزه عملیات فرماندهی مرکزی ایالات متحده سنتکام باقی خواهد ماند.»
نیروی دریایی ایالات متحده امریکا حدود دو هفته پیش نیز اعلام کرده بود که زیردریایی هستهای یواساس جورجیا با عبور از تنگه هرمز وارد خلیج فارس شده است. در همان زمان نیز برخی رسانههای خبری اسرائیل خبر دادند که یک زیردریایی متعلق به ارتش اسرائیل روز آخر قوس از کانال سویس گذشته و به سمت خلیج فارس در حرکت است. با این حال ایران هشدار داد اگرچه به دنبال درگیری نیست، اما در صورت لزوم از خود دفاع خواهد کرد. علی ربیعی سخنگوی دولت ایران روز گذشته در جمع خبرنگاران مانند گذشته تاکید کرد که تهران به طور مستقیم و غیرمستقیم آغازگر هیچ جنگی نخواهد بود اما اگر خطای فاحشی از جانب امریکا رخ دهد، از امنیت و منافع حیاتی کشور دفاع میشود.