صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۱۶ حوت ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جعبه سیاه هواپیمای مسافربری اندونزی 'پیدا شد

جعبه سیاه هواپیمای مسافربری اندونزی 'پیدا شد

مقامهای اندونزی میگویند جعبه سیاه هواپیمای مسافربری که دیروز به فاصله کوتاهی بعد از پرواز از فرودگاه بین المللی جاکارتا در دریا سقوط کرد را "یافتهاند".
گروههای جستجو امیدوارند بتوانند به زودی اطلاعات آن را بازیابی کنند که اطلاعات حیاتی درباره علت سقوط هواپیما ارائه خواهد کرد. این هواپیما روزشنبه چهار دقیقه بعد از پرواز از صفحه رادار محو شد. پیشتر مقام های اندونزیایی گفته بودند که محل سقوط این هواپیما را پیدا کردهاند. هواپیما در یک پرواز داخلی به استان کالیمانتان غربی در بورنئو می رفت، که قرار بود ۹۰ دقیقه به طول انجامد با این حال حدود چهار دقیقه بعد دچار سانحه شد. بیش از ۱۰ کشتی به محل اعزام شده اند و غواصان نیروی دریایی مشغول جستجو هستند.هواپیمای خطوط سریویجایا به وقت محلی از فرودگاه برخاست و آخرین تماس با هواپیما دقایقی بعد ثبت شد. به گفته مارشال باگوس پوروهیتو، سرپرست سازمان جستجو و نجات اندونزی، هواپیما پیش از سقوط وضعیت اضطراری اعلام نکرده بود. عملیات جستجو و نجات با تاریک شدن هوا معلق شد، اما صبح اول وقت یکشنبه از سر گرفته شد. به گفته مقام های اندونزی هواپیمایی که شنبه دچار سانحه شده از نوع ۷۳۷-۵۰۰ با ۱۳۰ نفر ظرفیت بود که ۲۶ سال از تاریخ ساخت آن می گذشت. این پرواز که ۱۲ خدمه داشت ۵۰ مسافر را حمل می کرد که هفت نفر آنها کودک و سه نفر نوزاد بودند. کلیه سرنشینان شهروند اندونزی بودند.
جفرسون اروین جوونا مدیر عامل شرکت هوایی سریویجایا به خبرنگاران گفت که هواپیما در وضعیت خوبی به سر می برد. او گفت پرواز به دلیل بارندگی شدید ۳۰ دقیقه دیر انجام شد. این هواپیما در حدود ۲۰ کیلومتری شمال جاکاراتا سقوط کرده است، در همان ناحیه ای که محل سقوط یک هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس در اکتوبر سال ۲۰۱۸ بود. پرواز شرکت لایون ایر حدود ۱۲ دقیقه بعد از شروع پرواز با ۱۹۸ سرنشین در دریا سقوط کرد. یک بوئینگ ۷۳۷ مکس دیگر در سال ۲۰۱۹ در اتیوپی سقوط کرد. آن دو فاجعه به یک رشته ایرادهای فنی در طراحی سیستم کنترل پرواز اتوماتیک هواپیما و همچنین اشتباه خطوط هوایی و خلبانان نسبت داده شد. پرواز بوئینگ ۷۳۷ مکس ماه پیش بعد از حدود ۲۰ ماه و رفع ایرادهای فنی بار دیگر در اطراف جهان از سر گرفته شد. با وقوع این حادثه بستگان مضطرب در فرودگاه پونتیاناک مقصد پرواز و همچنین در فرودگاه بین المللی جاکارتا تجمع کردند.