صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پارلمان کانادا رفتار دولت چین با مسلمانان ایغور را " نسل کشی" اعلام کرد

پارلمان کانادا رفتار دولت چین با مسلمانان ایغور را

مجلس عوام کانادا با اکثریت آرا قطعنامهای را تصویب کرده که در آن نحوه رفتار دولت چین با اقلیت مسلمانان اویغور "نسل کشی" توصیف شده است. این قطعنامه که با ۲۶۶ رای موافق و بدون رای مخالف به تصویب رسید از حمایت همه احزاب مخالف و معدودی از نمایندگان حزب حاکم لیبرال برخوردار بود.
جاستین ترودو، نخست وزیر، و اکثر اعضای کابینه وی به این قطعنامه رای ممتنع دادند.
با تصویب این طرح، کانادا دومین کشور جهان پس از ایالات متحده است که اقدامات دولت چین علیه اقلیت ایغور را نسل کشی میداند. قانونگذاران کانادایی همچنین به اصلاحیهای رای دادند که از دولت کانادا می خواهد از کمیته بین المللی المپیک درخواست کند "در صورت ادامه نسل کشی توسط دولت چین" بازی های المپیک زمستانی سال ۲۰۲۲ از پکن به محل دیگری منتقل شود.
به گزارش رویترز، دولت چین در روز سه شنبه نسبت به تصویب این قطعنامه واکنش نشان داد و گفت که این اقدام کانادا را محکوم می کند و مردود می داند. براساس این گزارش، وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت که دولت او در اعتراض نامه شدیداللحنی را به وزارت خارجه کانادا تسلیم کرده است.
آقای ترودو همچنان در مورد تبعیت از ایالات متحده در نسل کشی خواندن اقدامات دولت چین علیه مسلمانان ایغور در ولایت سین کیانگ مردد است.
او معتقد است که اصطلاح "نسل کشی"، "بار سنگینی" دارد و قبل از تصمیمگیری در این زمینه، به بررسی های بیشتری نیاز است. در رایگیری روز دوشنبه فقط یک عضو کابینه، یعنی مارک گارنو ، وزیر امور خارجه در صحن مجلس حضور داشت. وی با اعلام اینکه به این قطعنامه رای ممتنع خواهد داد، گفت که این رای "از طرف دولت کانادا" است.
ارین اگوستول، رهبر مخالفان، پیش از رأیگیری گفت که تصویب این قطعنامه به منظور ارسال "پیامی واضح و صریح در این مورد است که ما برای حقوق بشر و حفظ اعتبار حقوق بشر ایستادگی خواهیم کرد، حتی اگر چنین رویکردی به معنای چشم پوشی از فرصت های اقتصادی باشد". پیشتر، آقای اگوستول در نامه ای سرگشاده به نخست وزیر ضمن درخواست اینکه کانادا باید "در برابر چین بایستد"، یادآور شده بود که دولت چین فعالیت بخش جهانی بی بی سی در آن کشور را ممنوع کرده است و این ممنوعیت پس از آن به اجرا گذاشته شده که بی بی سی گزارشی را در مورد رواج تجاوز و سوء استفاده جنسی و شکنجه در اردوگاه های "بازآموزی" چین در ولایت سین کیانگ منتشر کرد.
به گفته نهادهای بین المللی، دولت چین مسمانان را به منظور اجبار به کنار گذاشتن اعتقادات دینی خود به "اردوگاه های کار اجباری" اعزام می کند اما دولت چین گفته است که هدف از این اقدام، آموزش مهارت های شغلی به آنان است.
قطعنامه غیر الزامآور روز دوشنبه جدیدترین تحول در روند تشدید روابط کانادا و چین است که طی سالهای اخیر رو به وخامت گذاشته است.
پیش از این کنگ پیوو، سفیر چین در کانادا، به رسانه های این کشور گفته بود که تصویب این طرح را "دخالت در امور داخلی [چین]" می داند.
وی گفت: "ما کاملاً مخالف این رویکرد هستیم زیرا محتوای این قطعنامه خلاف واقع است."
وی افزود: "چیزی مانند نسل کشی در سین کیانگ اتفاق نمی افتد."
گروه های مدافع حقوق معتقدند که چین طی چند سال گذشته حدود یک میلیون مسلمان اویغور را در محل هایی در سین کیانگ که "اردوگاه های بازآموزی" می خواند عملا زندانی کرده است.
تحقیقات بی بی سی نشان می دهد که اویغورها به بیگاری و کار اجباری گماشته می شوند.
قطعنامه مصوب پارلمان کانادا به عنوان یک حرکت نمادی مسیر اقدامات بعدی را مشخص نمی کند اما تاکید دارد که دولت کانادا در زمینه حمایت از حقوق بشر باید از همسایگان امریکایی خود پیروی کند.
آنتونی بلینکن و مایک پومپئو، وزیران امور خارجه فعلی و سابق ایالات متحده اعلام کرده اند که سیاست های چین علیه مسلمانان اویغور و سایر اقلیت های قومی در منطقه سین کیانگ غربی مصداق نسل کشی است.