صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۴ حوت ۱۴۰۲

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تشییع جنازه برای رهبر دینی پاکستانی با شعار و پرچم طالبان

تشییع جنازه برای رهبر دینی پاکستانی با شعار و پرچم طالبان همزمان با شدت گرفتن خشونت ها در افغانستان، ویدیوهای مراسم تشییع جنازه برای یک رهبر دینی پاکستان با پرچم طالبان و گاز خوردن طالبان در یک پارک بازی اطفال در افغانستان بحث برانگیز شده اند.
پولیس پاکستان روز یکشنبه تایید کرده که تحقیق در مورد شعارها به حمایت از طالبان و بلند کردن پرچم این گروه در مراسم تشییع جنازه یک رهبر دینی در خیبرپشتونخواه را آغاز کرده است.
این مراسم در پشاور، مرکز این ایالت برگزار شده بود که در مرز با افغانستان موقعیت دارد. شماری از هواداران این رهبر دینی، زمانی که جنازه اش از منطقه مرزی به مرکز ایالت منتقل شد، شعارهایی را به حمیات از طالبان سر داده و در خیابان های پشاور پرچم طالبان را به اهتزار درآوردند.
ویدیوهایی از این مراسم در شبکه های اجتماعی در سطحی گسترده بازنشر شده و انتقادهایی از کاربران افغان را به همراه داشته است.
آنها گفته اند که این ویدیو سندی مبنی بر مداخله مستقیم پاکستان در امور داخلی افغانستان و حمایت حکومت این کشور از شورشیان طالبان می باشد.
ضیااللهف یک افسر پولیس پشاور به خبرگزاری آلمان گفت: «یک پرونده در این زمینه باز شده و پولیس به دنبال افرادی است که این عمل سزاوار سرزنش را انجام داده اند.» اما تاکنون کسی در این زمینه بازداشت نشده است.
معلوم نیست که این رهبر دینی چه رابطه ای با طالبان داشته و چه چیزی دلیل مرگ وی بوده است.
شادی و گاز خوردن طالبان در افغانستان
همزمان ویدیویی که جنگجویان طالبان را هنگام گاز خوردن در یک پارک تفریحی اطفال در افغانستان نشان می دهد، در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود. یک جنگجوی طالبان هنگام گاز خوردن با خوشحالی فریاد می زند: «تیزتر، تیزتر، واه واه!» این جنگجو ادامه می دهد: »این پارک حالا به ما تعلق دارد. به گفته وی حکومت افغانستان از "تفریح" زیاد لذت برده است و "حالا نوبت ماست."
زمان و محل ثبت این ویدیو، که به طور گسترده در انترنت انتشار یافته، مشخص نیست. صدها کاربر تبصره های زیاد و متفاوتی در پای این ویدیو نوشته اند.
شمار زیادی نوشته اند که این تصاویر گواه آن اند که جنگ چند دهه یی در کشور شادمانی کودکانه یک نسل را از آنها گرفته است.
برخی دیگری از این احساس همدلی با طالبان انتقاد کرده و نوشته اند که به خاطر همین اسلامگرایان میلیون ها افغان همه روزه در ترس زندگی می کنند و در هیچ جایی مصون نیستند.
با آغاز بیرون رفتن قطعات بین المللی از افغانستان، وضعیت امنیتی در این کشور بسیار خراب تر شده است. شورشیان طالبان از آغاز ماه می سال روان حملات دهشت افکنانه شان در سراسر افغانستان را شدت بخشیده و صدها نظامی را به قتل رسانده، زخمی ساخته، اسیر گرفته و یا به تسلیم شدن وادار ساخته اند.
جنگجویان طالبان پس از تصرف برخی از ولسوالی ها، برای بدست گرفتن کنترول مراکز ولایات نیز تلاش می کنند، اما نیروهای امنیتی افغانستان از این مراکز دفاع می کنند.