صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۴ حوت ۱۴۰۲

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رعد و برق در هندوستان دست کم ۵۰ تن را کشت

رعد و برق در هندوستان دست کم ۵۰ تن را کشت

مقامات هندی گفته اند که رعد و برق در دو ایالت این کشور در ۲۴ ساعت گذشته دست کم جان ۵۰ تن را گرفته است. این رویدادها در ایالت های راجستان، اوتارپرادیش و مادهیا پرادیش رخ داده و شمار زیادی نیز زخمی شده اند.
پولیس هندوستان روز دوشنبه گفت ۱۱ تن در ایالت غربی راجستان در اثر رعد و برق جان باخته اند. این افراد زمانی هدف رعد و برق قرار گرفتند که در نزدیکی یک برج دیدبانی در قلعه آمیر از قرن دوازدهم بودند.
اناند سریواستاوا، یک افسر ارشد پولیس به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت ناوقت روز شنبه قربانیان مشغول گرفتن عکس سلفی بودند که هدف رعد و برق قرار گرفتند.
وی اضافه کرد که دست کم ۹ نفر دیگر در رویدادهای مختلف در نتیجه رعد و برق جان باخته و ۲۰ دیگر نیز زخمی شده اند. این افراد زمانی در راجستان کشته و زخمی شده اند که این ایالت را باران های شدید موسمی و رعد و برق درنوردید.
ساوراب تیواری، یک افسر پولیس به خبرگزاری فرانسه گفت: «مردم وقتی باران می بارید آنجا بودند. وقتی باران شدید شد، به داخل برج رفتند. برخی از آنان توسط رعد و برق زخمی شده و برخی نیز به خاطر وحشت عمومی که ایجاد شد، زیر دست و پل زخمی گردیده اند».
رسانه های هنوستان گزارش داده اند که در ایالت اوتارپرادش نیز دست کم ۴۲ تن به روز یکشنبه در نتیجه صاعقه زدگی جان باختند. مانوج دیکسیت، یک مقام حکومتی به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت که اکثر قربانیان دهقانانی بودند که روی زمین های شان کار می کردند.
از ایالت مادهیا پرادیش نیز از شماری کشته و زخمی براثر رعد و برق گزارش شده است. هر سه ایالت به خانواده های قربانیان و زخمی شدگان این رویدادها کمک های مالی را وعده کرده اند.
نارندرا مودی، نخست وزیر هندوستان اعلام كرد كه بودجه ای برای پرداخت به مجروحان و نزدیكان متوفیان تعین گردیده است.
خطر هنوز هم وجود دارد
اداره هواشناسی هندوستان برای دو روز آینده نیز نسبت به رعد و برق های شدید هشدار داده است. رعد و برق های شدید در فصل باران های موسمی در هندوستان معمول است. این فصل از جون تا سپتمبر ادامه دارد.
بر مبنای تازه ترین آماری که از سوی حکومت در دسترس قرار گرفته، تنها در سال ۲۰۱۹ بیش از ۲۹۰۰ تن بر اثر رعد و برق در هندوستان جان باخته اند.