صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۴ حوت ۱۴۰۲

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بحران پناهجویان در مرز یونان؛ اتحادیه اروپا خواستار همکاری ترکیه شد

بحران پناهجویان در مرز یونان؛  اتحادیه اروپا خواستار همکاری ترکیه شد

رئیس کمیسیون اروپا که قرار است به زودی با رئیس جمهوری ترکیه دیدار کند گفته این کشور باید پناهجویان را از مرز یونان منتقل کند.
اورزولا فون در لاین در نشستی با خبرنگاران گفته: "یافتن راه حلی برای این وضعیت، نیازمند برداشتن فشار از روی مرز است." رئیس کمیسیون اروپا تاکید کرده که تضمین حق پناهندگی، پشتیبانی از ترکیه و یونان، و همچنین انتقال پناهنجویان به ویژه کودکان که در جزایر یونان گیرافتادهاند به سرزمینهای اصلی اروپا نیاز فوری است.
همزمان دولت یونان هم خبر داده که اتحادیه اروپا در نظر دارد تا هزار و ۵۰۰ کودک پناهجو را در این کشور را بپذیرد.
ازدحام پناهجویان در مرز ترکیه با یونان به بحرانی برای اروپا تبدیل شده است. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه پیشتر تهدید کرده بود که مرزهایش را به سوی اروپا باز میکند تا این مهاجران وارد اروپا شوند. این در حالی است که در جزایر یونان شمار قابل توجهی از پناهجویان بلاتکلیف ماندهاند.
اتحادیه اروپا، آقای اردوغان را متهم کرده که از پناهجویان برای اهداف سیاسی خود استفاده میکند. این اتحادیه تاکید کرده که درهایش به روی پناهجویان "بسته است".
براساس توافق سال ۲۰۱۶ بین ترکیه با اتحادیه اروپا، آنکارا در قبال کمک مالی که از این اتحادیه متعهد شده که از عبور پناهجویان به سوی اروپا جلوگیری کند.
در پی جنگ داخلی در سوریه، آوارگان سوری به ترکیه پناه برده و در ارودگاههای موقت اسکان داده شدهاند. در حال حاضر ترکیه حدود ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار مهاجر را میزبانی میکند.
بویکو بوریسف، نخست وزیر بلغارستان تلاش کرده تا برای گفتوگو میان مقامات ترکیه و یونان نقش میانجی را ایفا کند. با این حال تلاشهای وی بینتیجه بوده است. نخست وزیر بلغارستان که روز دوشنبه (۲ مارچ) در آنکارا با آقای اردوغان دیدار کرده بود نتوانست تا نشستی سه جانبه را برای بررسی موضوع پناهجویان ترتیب دهد.
رئیس جمهوری ترکیه گفته که یونان هم باید مرزهایش را باز کرده و اجازه دهد تا پناهجویان به دیگر کشورهای اروپا وارد شوند.
اتحادیه اروپا در تلاش است تا از تکرار بحران مهاجرت در سالهای ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی جلوگیری کند. در این دوره بیش از یک میلیون تن به ویژه از خاورمیانه و از مسیر ترکیه و یونان به اروپا وارد شدند.