صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۶ جوزا ۱۴۰۳

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مراسم حج برای دومین بار متوالی تحت محدودیت‌های کرونایی برگزار می شود

مراسم حج برای دومین بار متوالی تحت محدودیت‌های کرونایی برگزار می شود

مراسم حج در عربستان سعودی روز شنبه (۱۷ جولای ۲۰۲۱)، باوجود شیوع پاندمی کرونا، با اشتراک تنها ۶۰ هزار زایر آغاز گردید. این دومین سال متوالی است که در مراسم حج به دلیل پاندمی کرونا تنها ساکنان عربستان سعودی شرکت می کنند.
سال گذشته نیز مراسم حج به دلیل شیوع ویروس کرونا به شکل بسیار محدود انجام شد و فقط حدود ۱۰ هزار نفر اجازه شرکت را در این مراسم را داشتند. پادشاهی عربستان سعودی رقم شرکت کنندگان را به ۶۰ هزار نفر محدود کرده است. بنابرین کسانی که می خواهند در مراسم حج شرکت کنند باید بین ۱۸ تا ۶۵ سال سن داشته باشند، نباید مبتلا به یک بیماری مزمن باشند و باید واکسین شده باشند. مانند سال قبل، فقط کسانی در مراسم حج سهم گرفته می توانند که ساکن عربستان سعودی باشند.
مراسم حج همچنان یکی از منابع مهم درآمد برای پادشاهی عربستان سعودی به شمار می رود. این کشور سالانه بیش از ده میلیارد یورو از این طریق به دست می آورد. صدها هزار شغل در این کشور با مراسم حج در مکه بستگی دارد. در سال ۲۰۱۹، دو نیم میلیون نفر در مراسم حج اشتراک کرده بودند. مراسم پنج روزه حج یکی از پنج بنای اساسی اسلام است. هر مسلمان سالم، که توانایی مالی آن را دارد، باید حداقل یک بار در طول زندگی اش در مراسم حج شرکت کند.