صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۶ جوزا ۱۴۰۳

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حزب سبزهای آلمان خواستار توقف اخراج پناهجویان افغان شد

حزب سبزهای آلمان خواستار توقف اخراج پناهجویان افغان شد

با توجه به وخامت اوضاع امنیتی افغانستان، حزب سبزهای آلمان خواهان توقف فوری اخراج مهاجران رد شده افغان گردیده است. این در حالی است که در گزارش جدید وزارت خارجه آلمان از «مناطق امن» در افغانستان سخن گفته شده است.
لوئیزه امستبرگ، سخنگوی امور مهاجرت حزب سبزها و امید نوری پور سیاستمدار امور خارجی این حزب، خواهان توقف فوری اخراج پناهجویان رد شده افغان از آلمان شده اند. هر دو سیاستمدار حزب سبزها تأکید کرده اند که حکومت فدرال آلمان باید بالاخره به اخراج افغانها پایان بدهد.
حزب سبزها با اشاره به خواهش حکومت افغانستان مبنی بر متوقف ساختن اخراج پناهجویان افغان گفته است که حکومتهای فنلند، سویدن و ناروی به این تقاضای حکومت افغانستان پاسخ مثبت داده اند. این حزب با انتقاد از موقف آلمان گفته است: «حکومت فدرال آلمان برعکس بدون هیچ اعتنایی روند اخراج را ادامه می دهد و به برآوردهای نادرست از وضعیت امنیتی استناد مینماید.»
وزارت خارجه آلمان اخیراً گزارش تازه ای از وضعیت افغانستان تهیه کرده و به ادارات مسئول امور مهاجرت در این کشور سپرده است. ادارات مهاجرت آلمان با توجه به همین گزارش در مورد درخواستهای پناهندگی افغانها تصمیم میگیرند.
اما براساس اظهارات سیاستمداران حزب سبزها گزارش اخیر وزارت امور خارجه آلمان در رابطه به وضعیت امنیتی افغانستان زیاد هم تازگی ندارد و در این گزارش وضعیت افغانستان تا ماه می ۲۰۲۱ بررسی شده است که با توجه به تحول سریع اوضاع افغانستان، قبلاً کهنه شده است. حزب سبزها با اشاره به پیشروی های اخیر طالبان به ویژه پس از شروع خروج نیروهای نظامی بین المللی گفته است که علاوه بر وخامت اوضاع امنیتی همچنان پاندمی کرونا و پیامدهای خشکسالی بر معضل فقر و بیکاری در این کشور به شدت افزوده است. سیاستمداران یاد شده به گزارش سازمان ملل استناد کرده اند که در آن گفته شده است بیش از  ۱۸ میلیون افغان به شدت نیاز به کمک های بشردوستانه دارند.
امستبرگ و نوری پور با انتقاد از روند اخراج تأکید کرده اند: «چشم پوشی حکومت فدرال آلمان از وخامت اوضاع امنیتی افغانستان، ورشکستگی اخلاقی حکومت را نشان می دهد.»
به گزارش «برلینر تاگِس سایتونک» چاپ روز جمعه، در گزارش جدید محرمانه وزارت خارجه آلمان بدون هیچ توجهی به وضعیت جاری امنیتی در افغانستان، از موجودیت «مناطق امن» برای اخراج پناهجویان سخن گفته شده است. دلیل آن شاید این باشد که در این گزارش وضعیت افغانستان تا ماه می بررسی شده است. عملیات تهاجمی طالبان و به تعقیب آن سقوط ولسوالیها در اول ماه می تازه شروع شده بود.
در این گزارش این ادعای وزارت خارجه آلمان که افراد جویای محافظت «می توانند به شهرهای بزرگ نقل مکان کنند»، نیز سوال برانگیز خوانده شده است، چونکه گروه طالبان بسیاری جادهها و شاهراهها را زیر کنترول دارند.