صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲ جوزا ۱۴۰۳

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پناهجویان رد شده افغان بیشتر از دیگران از فرصت آموزش مسلکی در آلمان استفاده کرده اند

پناهجویان رد شده افغان بیشتر از دیگران  از فرصت آموزش مسلکی در آلمان استفاده کرده اند

مهیا ساختن فرصت آموزش مسلکی برای کسانی که در آلمان اجازه اقامت موقت «دولدونگ» دارند، در سال ۲۰۱۹ مورد اختلاف شدید قرار داشت. اما شمار کمی از پناهجویان رد شده از این فرصت استفاده کرده اند، که بیشترشان افغان ها بوده اند.اولتر از همه احزاب ائتلافی دموکرات و سوسیال مسیحی آلمان مخالف بودند که با فرصت آموزش مسلکی برای پناهجویان رد شده، که برگه اقامت «تعویق اخراج» (دولدونگ) دارند، به گونه ای راه برای یک اقامت مطمئن هموار ساخته شود. اما حالا معلوم شده است که تنها چند هزار پناهجوی رد شده از این فرصت استفاده کرده اند و بس.
به اساس گزارش خبرگزاری آلمانی "دی.پی.ای"، بیشتر از همه افغان هایی که تقاضای پناهندگی شان رد شده است، به آموزش مسلکی پرداخته اند تا از این طریق یک اقامت مطمئن در آلمان را برای خود تضمین کنند.
اما شمار کسانی که از این شانس استفاده کرده اند، در مقایسه با مهاجرانی که تقاضای پناهندگی شان رد شده و اقامت موقت «تعویق اخراج» یا به اصطلاح «تحملی» (دولدونگ) دارند، اندک است. به قول وزارت داخله آلمان، تا پایان ماه می امسال در سراسر آلمان ۸۰۰۱ خارجی در دفتر مرکزی خارجی ها ثبت گردیده بودند که به اصطلاح «اقامت تحملی تحصیلی» داشته اند.
وزارت داخله آلمان گفته است که از این جمع بیشتر از دو هزار تن آنها از افغانستان بوده اند. در جای دوم پناهجویان رد شده از کشورهای گامبیا و عراق (هر یک با بیشتر از ۵۰۰ تن) بوده اند. مهاجران دارنده «اقامت تحملی تحصیلی» از ایران و گینه (هر یک حدود ۴۰۰ تن) در جایگاه سوم قرار دارند. از هر یک از کشور های ارمنستان، البانیا، نایجریا و پاکستان، حدود ۳۰۰ پناهجوی رد شده برای این آموزش های مسلکی ثبت نام کرده اند. پناهجویان رده شده ای که اقامت تحملی دارند و هویت شان تثبیت نشده است، حق استفاده از این فرصت آموزش های مسلکی را ندارند.
در کل اکثریت افرادی که در آلمان تقاضای پناهندگی ارائه می کنند، از سوریه و در جایگاه دوم از افغانستان اند. تنها در هر یک از ماه های می و جون امسال حدود ۱۵۰۰ افغان در آلمان تقاضای پناهندگی داده اند. اما شمار افغان های که تقاضای پناهندگی شان در آلمان پذیرفته می شود، در مقایسه با پناهجویان سوریایی به مراتب کمتر است.