صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱۲ قوس ۱۴۰۲

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بایدن پایان مأموریت‌ رزمی امریکا در عراق را اعلام کرد

بایدن پایان مأموریت‌ رزمی امریکا در عراق را اعلام کرد

جو بایدن، رئيس جمهوری امریکا با اعلام پایان رسمی "مأموریت رزمی" در عراق در پایان سال جاری میلادی گفت، "مرحله جدیدی" در مناسبات کشورش با بغداد شروع میشود. در حال حاضر حدود ۲۵۰۰ سرباز امریکایی در عراق حضور دارند. ایالات متحده امریکا در صدد است به مأموریتهای رزمی خود در عراق تا پایان سال جاری میلادی به صورت رسمی پایان دهد. جو بایدن، رئیس جمهوری امریکا با اعلام این مطلب در دیدارش با مصطفی کاظمی، نخستوزیر عراق در کاخ سفید تأکید کرد که از این پس "مرحله جدیدی" در مناسبات دو کشور آغاز میشود. به گفته او، محور این مرحله جدید همکاریهایی است که باید بر آموزش و کمکهای مشورتی به ارتش عراق متمرکز شود.
بایدن گفت، امریکا همچنان از مبارزه با تروریسم حمایت خواهد کرد. او اما روشن نساخت که در این صورت چه تعداد از نیروهای امریکایی در عراق باقی خواهند ماند.
طبق دادههای رسمی، در حال حاضر حدود ۲ هزار و ۵۰۰ سرباز امریکایی در عراق حضور دارند. بخش بزرگی از نظامیان امریکا در هنگام ریاست جمهوری دونالد ترامپ از عراق خارج شدند. نیروهای ایالات متحده در زمان جرج دبلیو بوش، رئیسجمهوری سابق این کشور در سال ۲۰۰۳ به عراق اعزام شدند. اعزام این نیروها پس از آن آغاز شد که امریکا رژیم صدام حسین ، رئیسجمهور وقت عراق را به داشتن سلاحهای کشتار جمعی متهم کرد؛ سلاحهایی که بعد از سقوط صدام هرگز در این کشور کشف نشد.