صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۹ میزان ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بایدن: هر امریکایی برای تزریق واکسین ۱۰۰ دالر پاداش بگیرد

بایدن: هر امریکایی برای تزریق واکسین ۱۰۰ دالر پاداش بگیرد

میانگین روزانه ابتلا به کرونا در امریکا به ۶۰ هزار نفر رسیده و استقبال عمومی از واکسیناسیون زیاد نیست. جو بایدن برای ترغیب شهروندان به واکسیناسیون پاداشی صد دالری برای هر نفر پیشنهاد داده است.
حدود ۴۹ درصد از جمعیت ۳۳۰ میلیون نفری امریکا هر دو نوبت واکسین کرونا را دریافت کردهاند. میانگین واکسیناسیون در ایالتهای شمالی حدود ۷۰ درصد است و در ایالتهای جنوبی و غربی زیر ۴۰ درصد. هم اینک میانگین ابتلای روزانه به سویه دلتای ویروس کرونا به ۶۰ هزار نفر رسیده که نرخ نگرانکنندهای است.
جو بایدن، رئیس جمهور امریکا روز پنجشنبه ۲۹ جولای روند کنونی را "اپیدمی واکسیننزدهها" خواند و گفت: «واقعا دلیلی وجود ندارد که مردم به خاطر کرونا بمیرند.»
طبق دستور جو بایدن ایالتهای مختلف اجازه خواهند داشت تا از محل بودجه مبارزه با کرونا مردم را به تزریق واکسین تشویق کنند. این بودجه هزار و ۹۰۰ میلیارد دالری را کنگره امریکا در آغاز ورود بایدن به کاخ سفید تصویب کرد. سقف صندوق فدرال حمایت از طرحهای مقابله با کرونا ۳۵۰ میلیارد دالر است.
طبق دستور بایدن، آن دسته از کارمندان دولت نیز که واکسین نزدهاند، ملزم خواهند بود ماسک بزنند و پیوسته تست کرونا بدهند.
واکسیناسیون در امریکا اختیاری است. از چند ماه قبل و پس از کاهش نرخ ابتلا به کرونا محدودیتهایی چون زدن ماسک کاهش یافت. نتایج یک پژوهش سراسری در امریکا نشان میدهد که  ۴۵ درصد از هواداران و حامیان حزب جمهوریخواه مخالف تزریق واکسین کرونا هستند.
دو میلیون نفر در ایالات متحده، کارمند رسمی هستند و دولت بایدن امیدوار است با تشدید مقررات در ادارات دولتی، شرکتهای خصوصی نیز به رعایت پروتکلها ملزم شوند و کارکنان خود را به تزریق واکسین تشویق کنند.
تدابیر دیگری چون ارائه گواهی واکسیناسیون برای همه کارمندان فدرال نیز در دست بررسی است.
بایدن از زمان آغاز دوره ریاست جمهوری خود، مشوقهای مختلفی را برای واکسیناسیون به شهروندان ارائه کرده است؛ از آبجوی مجانی و بلیت بختآزمایی گرفته تا کارت ورودی مسابقات بیسبال. او پیشتر ابراز امیدواری کرده بود که تا چهارم جولای  (روز استقلال امریکا) پاندمی در ایالات متحده مهار شده باشد و مردم "تابستانی شاد و آزاد" را تجربه کنند.