صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۶ جوزا ۱۴۰۳

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بلاروس در اقدامی تلافی‌جویانه راهی جدید برای پناهجویان گشود

بلاروس در اقدامی تلافی‌جویانه راهی  جدید برای پناهجویان گشود

بلاروس در گامی تلافیجویانه علیه تحریمهای اقتصادی اتحادیه اروپا راه را بر هزاران پناهجو گشوده است. اتحادیه اروپا نیز در واکنش به اقدام بلاروس دست به اعزام نیرو برای حفاظت از مرزهای خارجی اروپا زده است.
کارل نهامر، وزیر کشور اتریش پنجشنبه ۳۰ جولای در وین از اعزام واحدهای ویژه "کبرا  ۱۳" به کشور لیتوانی خبر داد.
این نیروهای یگان ویژه عازم شدهاند تا در بیش از هزار و ۱۰۰ کیلومتری شمال شرقی کشور خود از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا حفاظت کرده و آن را نفوذ ناپذیر سازند.
لیتوانی، این کشور حوزه دریای بالتیک به تازگی در تعداد پناهجویان و مهاجرانی که از طریق بلاروس وارد این کشور میشوند، رکورد شکسته است.
در حالی که شمار آنها سال گذشته تنها ۸۱ نفر بود، در سال جاری شمارشان به بیش از ۳ هزار نفر رسیده است. و این برای کشوری که جمعیت آن تنها سه میلیون نفر است چالشی واقعی محسوب میشود.
مأموریت نیروهای یگان ویژه اتریش در اول ماه اگوست شروع میشود و قرار است هفته ها ادامه یابد. زمان پایان این مأموریت بستگی به چگونی پیشرفت امور دارد.
به نوشته روزنامه اتریشی "استاندارد" این تحولات حاصل سیاستهای الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس است. او مرزهای کشور خود را به روی پناهجویان خاورمیانه باز کرد تا از لیتوانی برای تحریمهای غرب انتقام بگیرد.
ماجرا از بازداشت رومان پروتاسویچ، بلاگر مخالف دولت بلاروس آغاز شد. این روزنامهنگار ۲۶ ساله به هنگامی که در هواپیما از آتن، پایتخت یونان عازم ویلنیوس، پایتخت لیتوانی بود بازداشت شد.
در ۲۳ می سال جاری پرواز او با اخطار "دروغین" خطر وجود بمب در هواپیما مجبور به فرود در مینسک، پایتخت این کشور شد و پولیس  بلاروس بلافاصله پروتاسویچ را بازداشت کرد. اتحادیه اروپا خواستار آزادی فوری این روزنامهنگار شده و مقام های اروپا این اقدام دولت بلاروس را شدیدا محکوم کردهاند.