صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۶ جوزا ۱۴۰۳

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

شبکه العالم: حمله به نفتکش شرکت اسرائیلی تلافی‌جویانه بود

شبکه العالم: حمله به نفتکش شرکت اسرائیلی تلافی‌جویانه بود

شبکه خبری العالم متعلق به ایران میگوید "نیروهای مقاومت" مسئول حمله به یک نفتکش تحت مدیریت یک شرکت اسرائیلی هستند. در این حمله که ظاهرا با پهپاد انجام شده دو خدمه بریتانیایی و رومانیایی کشتی جان خود را از دست دادهاند.
العالم، شبکه خبری عربیزبان متعلق به جمهوری اسلامی روز جمعه هشتم اسد به نقل از "منابع مطلع مقاومت در منطقه" گزارش داد حمله به "کشتی اسراییلی در شمال دریای عمان" در پاسخ به حمله اخیر اسرائیل به فرودگاه "ضبعه" در منطقه قصیر سوریه صورت گرفت.پ شرکت مدیریت کشتیرانی "زودیاک" که به یک میلیاردر اسرائیلی تعلق دارد شامگاه پنجشنبه حمله به یکی از کشتیهای تحت مدیریت این شرکت در دریای عمان را تائید کرد. شبکه العالم به نقل از منابع خود این اقدام را حملهای تلافیجویانه در پاسخ به حمله اسرائیل به مواضعی در سوریه عنوان کرده که به نوشته این رسانه "به شهادت دو نفر از عناصر مقاومت" منجر شد. شرکت زودیاک که دفتر مرکزی آن در لندن قرار دارد در بیانیهای اعلام کرد شناوری که هدف حمله قرار گرفته با پرچم کشور لیبریا حرکت میکرده و به یک شرکت جاپانی تعلق داشته است.
خبرگزاری رویترز به نقل از منابع اروپایی و امریکایی که به گزارشهای امنیتی دسترسی دارند مسئول اصلی حمله به کشتی یاد شده را جمهوری اسلامی معرفی کرده است.
یک مقام وزارت دفاع امریکا که نامش فاش نشده به رویترز گفته که حمله به کشتی تحت مدیریت شرکت زودیاک به وسیله پهپاد انجام شده است.
کشته شدن دو خدمه بریتانیایی و رومانیایی
شرکت زودیاک روز جمعه تائید کرد که در حمله روز گذشته دو خدمه بریتانیایی و رومانیایی کشتی کشته شدهاند. هنوز از میزان خسارتهای این حادثه گزارش دقیقی منتشر نشده اما گفته میشود که نفتکش آسیبدیده با اسکورت یک ناو جنگی امریکایی محل را ترک کرده است.
مقامهای جمهوری اسلامی تا کنون درباره اتهام دست داشتن در این حمله اظهار نظری نکردهآند. با این حال "عناصر مقاومت" که شبکه العالم آنها را مسئول این حمله معرفی کرده شبهنظامیان مورد حمایت ایران در منطقه به شمار میروند.
وبسایت اسرائیلی Ynet میگوید ظاهرا دو پهپاد با فاصله چند ساعت به سمت کشتی تحت مدیریت شرکت زودیاک پرتاب شده که اولی خسارتی به بار نیاورده اما دومی باعث کشته شدن دو خدمه شده است.
اسرائیل و جمهوری اسلامی در ماههای گذشته بارها یکدیگر را مسئول حمله به کشتیهای خود معرفی کردهاند. از زمان خروج امریکا از توافق هستهای در ثور ۱۳۹۷ که اعمال مجدد تحریمها را در پی داشت حمله به شناورهای کشورهای مختلف در منطقه خلیج فارس و دریای عمان افزایش یافته است.