صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱۲ قوس ۱۴۰۲

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نفتالی بنت: به شیوه خودمان به «اشتباه بزرگ» ایران در حمله به نفتکش، پاسخ می‌دهیم

نفتالی بنت: به شیوه خودمان به «اشتباه بزرگ» ایران در حمله به نفتکش، پاسخ می‌دهیم

     نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائيل روی یکشنبه اعلام کرد که ایران با حمله به کشتی مرسر استریت اشتباه بزرگی را مرتکب شد و پاسخ آن را دریافت خواهد کرد.
آقای بنت روز یکشنبه اول اگست، با بیان این مطلب در جلسه کابینه اسرائیل افزود: «شواهد و اطلاعاتی در دست داریم که نشان میدهد این حرکت بزدلانه از سوی ایران انجام شده است. ما از جامعه بینالمللی انتظار داریم به ایران بفهماند که چه اشتباه بزرگی را مرتکب شده است.»
بنت البته در ادامه ایران را تهدید کرد و افزود: «البته ما که میدانیم در هر صورت چگونه پیام را به شیوه خود به ایران ارسال کنیم.» بنت در ادامه افزود: «رفتار قلدری ایران نه تنها برای اسرائيل که برای تمام دنیا خطرناک است و به منافع جهانی، آزادی دریایی و همچنین به تجارت بینالملل نیز آسیب میزند.»
نخست وزیر اسرائيل همچنین مدعی شد که ایران از هواپیماهای بدون سرنشین برای حمله به کشتی مرسر استریت استفاده کرده است. کشتی که با پرچم لیبریا و متعلق به جاپان که توسط شرکت اسرائيلی زودیاک اداره میشود مورد حمله قرار گرفت.
در همین زمینه، سخنگوی وزارت خارجه امریکا میگوید آنتونی بلینکن با وزیر خارجه اسرائيل در خصوص حمله به کشتی مرسر استریت در دریای عمان گفتگو کرده است.
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا، شامگاه شنبه اعلام کرد، آقای بلینکن در گفتگو با یائیر لاپید در این رابطه صحبت کرده و این مسئله را مورد بررسی قرار دادهاند. همچنین دو طرف توافق کردند که بریتانیا، رومانی و سایر شرکای بینالمللی برای بررسی حقایق ارائه پشتیبانی و همچنین پیگیری موضوع در مراحل بعدی با یکدیگر همکاری کنند.
دفتر وزیر امور خارجه اسرائيل هم در بیانیهای اعلام کرد که دو طرف در این گفتگو در خصوص حمله به کشتی در سواحل عمان و همچنین مبارزه مشترک با تروریسم ایران و تدوین یک پاسخ بینالمللی اساسی و موثر با یکدیگر گفتگو کردهاند.
شرکت اسرائیلی زودیاک اعلام کرده است که در پی حمله به نفتکش مرسر استریت متعلق به این شرکت دو نفر از اعضای خدمه کشته شدهاند. ایال اوفر، میلیاردر اسرائیلی مالک شرکت زودیاک است.
ایران اتهامات را تکذیب کرد مقامهای اسرائيلی پیشتر مدعی شده بودند که این حمله از سوی ایران انجام شده است. این در حالیست که تهران این اتهامات را بیاساس خوانده است.
سعید خطیبزاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با رد این اتهامات افزود: «موجودیت نامشروع رژیم صهیونیستی از اتهام زنیهای واهی دست بردارد.»
او همچنین در ادامه با اشاره به اینکه اسرائيل پیشتر هم چنین اتهاماتی به ایران وارد کرده است ادامه داد: «اسرائيل باید بداند با این فرافکنیها دردی از دردهایش دوا نمیشود و هرکس که باد بکارد طوفان درو خواهد کرد.»
این دیپلمات ایرانی همچنین تصریح کرد: «ایران لحظهای تردید نمیکند برای اینکه از منافع عالیه مردم و از امنیت ملی خودش محافظت کند.»
پیشتر ناوگان پنجم نیروی دریایی امریکا نیز در بیانیهای اعلام کرده بود که بررسیهای به عمل آمده نشان میدهد که این حمله از طرف هواپیماهای بدون سرنشین ایران صورت پذیرفته است.
یک مقام امریکایی که نخواست نامش فاش شود در این خصوص به خبرگزاری آسوشیتدرپرس گفته است این پهپاد از بالای پل نفتکش و جایی که ناخدا و خدمه فرماندهی کشتی در آن حضور دارند منجر شده است. در پی این حمله دو شهروند بریتانیایی و رومانیایی جان خود را از دست دادهاند.
مقامهای اسرائيلی بدون اینکه سندی ارائه دهند ایران را مسئول این حمله معرفی کردهاند. در همین راستا روز جمعه یائیر لاپید، در توییتی از گفتگوی خود با دومنیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا خبر داد. آقای لاپید در این رابطه از «نیاز به ارائه پاسخ شدید» به این حمله صحبت کرده بود. در عین حال او به صورت مستقیم اشارهای به نقش ایران در این حمله نکرد اما در عین حال نوشت: «ایران فقط مشکل اسرائيل نیست. بلکه صادر کننده تروریسم، ویرانی و بیثباتی است که کل جهان را تحت تاثیر قرار میدهد. ما هرگز نمیتوانیم در مقابل تروریسم ایران که به حق کشتیرانی آزاد لطمه میزند، سکوت کنیم.»
بالا گرفتن تنشها میان ایران و اسرائیل در حالی صورت میگیرد که با پایان یافتن دولت حسن روحانی، مذاکرات برای احیای برجام هم به حالت تعلیق در آمده است و تردیدها در خصوص پیگیری برنامه هستهای ایران و همچنین گفتگوهای جهانی برای احیای برجام به شدت افزایش یافته است.